Прескочи до главног садржаја

ВУКОМАНОВИЋ, Алекса

ВУКОМАНОВИЋ, Алекса, професор, историчар (Срезојевци код Горњег Милановца, 21. III 1826 Београд, 6. XI 1859). Отац му је био Петар Вукомановић, брат кнегиње Љубице. Гимназију је завршио у Одеси. На Универзитету Св. Владимира у Кијеву завршио је историјско-филозофске науке и докторирао 1851. Крајем исте године на његов предлог отворена је на Лицеју у Београду стална катедра за историју српског народа и књижевности. Услед недостатка наставника, он је поред ова два предмета предавао и историју светске књижевности и теорију словесности. Друштво српске словесности га је изабрало за свог редовног члана 1853. Бавио се издавањем историјске грађе. Већ први његови научни радови, који су почели да излазе у Гласнику Друштва српске словесности (ГДСС) 1858, показивали су врло савесног истраживача наше старе књижевне и културне историје. Теорију словесности са елементима естетике предавао је на основу приручника руског професора Тимајева, који је ради наставе и превео. Словенску књижевност је предавао у широком оквиру опште историје словесности и упркос отпору званичне јавности заступао Вукове филолошке принципе. У лето 1854, путујући по западној Србији, пронашао је у манастиру Никољу Никољско јеванђеље. Оженио се Мином, ћерком Вука Караџића. Говорио је руски и француски језик. Био је дародавац Народне библиотеке. Пред смрт руски цар га је одликовао Орденом Св. Станислава III реда. Целокупна његова заоставштина је пропала.

ДЕЛА: „Грађа за историју народа и књижевности српске", ГДСС, 1858, 10; „О кнезу Лазару. Из рукописа XVII века", „Живот архиепископа Максима. Из рукописа XVII века", „Летопис царем српским. Из рукописа XVII века", ГДСС, 1859, 11.

ИЗВОР: Шематизам Србије, 18531859.

ЛИТЕРАТУРА: М. Ђ. Милићевић, Поменик знаменитих људи у српског народа новијега доба, Бг 1888; Љ. Стојановић, Живот и рад Вука Стефановића Караџића, Бг 1924; М. Кићовић, Историја Народне библиотеке у Београду, Бг 1960; В. Вулетић, Светозар Марковић и руски револуционарни демократи, Н. Сад 1964; Прослава стогодишњице Филозофског факултета у Београду, Бг 1964.

Урош Татић

 

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)