Прескочи до главног садржаја

ВЛАСТИ

ВЛАСТИ, војне и територијалне управне јединице створене реформом локалне управе деспота Стефана Лазаревића (14021427). Деспотовина се налазила под сталном опасношћу од Османског царства и било је неопходно да се сви њени ресурси ангажују у одбрани, што је довело до милитаризације целокупне државне управе. Користећи добре односе са султаном Мехмедом I (14131421) и затишје у оружаним сукобима, деспот Стефан је извршио територијалну реорганизацију у наследним земљама Лазаревића. Нове јединице в. обухватале су утврђени град или тврђаву са околним подручјем које је могло да се брани из тог центра. На челу те нове територијалне јединице био је војвода, у чијим рукама је обједињена управна, војна и судска власт. У време деспота Стефана у изворима се помињу в. и војводе у Новом Брду, рудничкој Островици, вероватно и Сребреници, штитећи богате руднике и насеља. Након што је 1423. закључен мир с Венецијом, мрежа в. проширена је и на Зету. Као седишта војвода помињу се градови Бар, Дриваст, Подгорица, а касније и Медун. Реформу је довршио деспот Ђурађ Бранковић (14271456), када су центри в. постале резиденције Некудим и Крушевац, док се Смедеревска в. јавља у време његових наследника. По освајању територија на левој, босанској обали Дрине, 1433. организоване су две нове в. Теочачка и Тишничка. Из последњих година Српске деспотовине сачувани су помени неколико в.: Голубачка, Петруска (обухвата некадашње крајиште у широј околини Параћина), Борачка (Гружа) и Лепеничка (у долини истоимене реке). После османског освајања 1459, имена неких в. задржана су као називи нахија.

ИЗВОРИ: Ф. Рачки, „Прилози за збирку србских и босанских листина", Рад ЈАЗУ, 1867, 1; Живот деспота Стефана Лазаревића, Бг 1935; Н. Радојчић, Закон о рудницима деспота Стефана Лазаревића, Бг 1962; С. Новаковић, Законски споменици српских држава средњега века, Бг 2005.

ЛИТЕРАТУРА: М. Динић, За историју рударства у средњовековној Србији и Босни, II, Бг 1962; „Власти у време Деспотовине", ЗФФБ, 1969, 101; И. Божић, Немирно Поморје XV века, Бг 1979; М. Благојевић, Државна управа у српским средњовековним земљама, Бг 1997; А. Крстић, „Град Некудим и некудимска власт", ИЧ, 2007, 55; С. Мишић, „Поседи великог логотета Стефана Ратковића", Моравска Србија историја, култура, уметност, Круш. 2007.

Јелена Мргић

 

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)