Прескочи до главног садржаја

ВЕЛИКА ХОЧА

001_Velika-Hocha_karta.jpgВЕЛИКА ХОЧА, село у Метохијској котлини, на југозападној подгорини планине Милановац, на 400440 м н.в. Уз западну периферију села протиче поток Хочанска река, лева притока Белог Дрима. Од општинског центра Ораховца, с којим је повезана локалним путем, В. Х. је удаљена око 4 км. То је компактно насеље са мрежастим распоредом улица. У њему су видљиви многобројни трагови српског насеља из средњег века, међу којима је и седам цркава. Има индиција да средњовековно село Хоча представља претечу данашњих посебних села Велике и Мале Хоче (5 км јужније од В. Х.). Село је било средиште хиландарског метоха, а кроз историју се помиње више пута под различитим, али сличним именима (Горња Хоча, Оча и сл.): у даровном писму Стефана Немање 1198/99, у повељама краља Милутина из 1282. и 1302, у Поменику манастира Св. Тројице код Мушутишта (Сува Река) из 1465. са Србима као дародавцима, у турском попису из 1485 (15 кућа) под именом Оча (данас Велика и Мала Хоча), у катастиху дреничког манастира Девича 1766. и 1770, где су уписани мештани Срби као дародавци. У селу живе Срби староседеоци, досељавани од XV до краја XX в. из појединих делова Метохије, Старог Колашина, Горње Мораве и Изморника, Македоније и других крајева; мањим делом има и албанског становништва. Године 1885. било је 105 кућа са 525 житеља.Попис из 1921. регистровао је 1.407 становника, од којих 605 православаца и 802 муслимана. Према процени Савезног завода за статистику 1991. било је 1.233 становника, од којих 1.186 Срба и 26 Албанаца. В. Х. је једно од ретких метохијских насеља где се у извесној мери одржао српски живаљ. Године 2000. било је 685 Срба (већина се иселила 17. VI 1999. под притиском албанских екстремиста). У насељу се налазе осморазредна основна школа (почела с радом 1865), дом културе, библиотека, амбуланта, апотека и погон фабрике пластичних маса из Ораховца. У селу се налази Виница стара зграда виноградарског подрума манастира Дечани са економским (подруми са бачвама, велика бурад за вино и др.) и стамбеним делом (собе за одмор и боравак монаха испред којих је трем са дрвеним стубовима).

Драгица Р. Гатарић

У В. Х. се налази велик број православних храмова, подизаних и обнављаних од средњовековне епохе до XX в. Необично бројна скупина црквених споменика на сразмерно малом подручју чини ово метохијско село изузетним на целокупном српском културном простору.

002_Velika-Hocha_crkva-Sv-NIkole.jpgЦрква Св. Николе једнобродна је грађевина са спољашњом тространом апсидом и припратом, засвођена полуобличастим сводом. Зидана је сигом и притесаним каменом. На доњим деловима зидова уочљиви су остаци старијег градитељског слоја, што указује на то да је данашњи храм резултат накнадних интервенција. Датовање првобитног храма почива на тексту с надгробног споменика монахиње Марте, мајке челника Градислава Сушенице. Пошто се у натпису Стефан Душан помиње као краљ, црква Св. Николе подигнута је пре 1345. Три године касније храм се у повељи цара Душана наводи међу метосима Хиландара. Остаци првобитног живописа сачувани су на западном зиду припрате, од којих се распознају фрагменти двеју стојећих фигура из друге зоне и две сцене из циклуса патрона цркве, Рукоположење Светог Николе за епископа и Свети Никола служи. Између ових сцена је веома оштећена представа два монаха у молитвеном наклону пред иконом Богородице Одигитрије. Верује се да је реч о ликовима светих Саве и Симеона. Црква је обновљена у другој половини XVI в., када је добила и нови живопис. У наосу цркве, осим циклуса Великих празника и Страдања Христових, насликано је и житије Св. Николе. Међу црквене оце у олтарској сцени Служења литургије увршћен је и Св. Сава Српски, док је на јужном зиду насликан свети краљ Стефан Дечански. Национални карактер Српске цркве истакнут је и у програму припрате, на чијем се јужном зиду налази још један лик Стефана Дечанског, представљен у пару с царом Душаном. У припрати су приказани циклуси Акатиста, Чуда Христових и монументална композиција Страшног суда. По стилским одликама живопис цркве Св. Николе близак је фрескама спољње припрате Пећке патријаршије, сликаним 1565. Претпоставља се да су фреске у Св. Николи настале око 1576/77, будући да је тада сликар Лонгин за иконостас цркве насликао престоне иконе Богородице, Христа и Св. Николе. Њихов наручилац био је дечански јеромонах Георгије, а приложник монах Венијамин. Данас се једино икона Св. Николе налази у цркви којој је првобитно намењена, док су друге две у оближњој цркви Св. Јована. Високи иконостас у цркви дело је дебарског зографа Петра из 1825.

003_Velika-Hocha_crkva-Sv-JOvana.jpgЦрква Св. Јована Крститеља налази се на брегу изнад села. Иако невеликих димензија и скромне спољашњости, грађевина има основу у облику тетраконхоса, који споља формирају тространу апсиду у висини наоса, нешто нижу конху у западном зиду наоса, и две ниске, тростране певнице. Истовремено с наосом саграђена је припрата у висини бочних конхи. Оба компартимента засвођена су полуобличастим сводом. Црква је зидана тесаницима камена и сиге, с израженим спојницама малтера, а накнадно је премалтерисана. Једини архитектонски украс грађевине је кордонски венац испод крова наоса и нартекса. На основу остатака првог слоја фресака у апсиди из XIV в. претпостављено је време изградње цркве. Сав преостали живопис припада млађем слоју. Његови ктитори су непознати, али је у проскомидији сачуван натпис с именима неколико приложника, највероватније мештана В. Х. Као и живопис цркве Св. Николе, зидно сликарство храма Св. Јована надовезује се на стилске обрасце које су примењивали мајстори блиски живописцима Пећке припрате. Фреске су настале нешто после оних у Св. Николи, вероватно 80-их година XVI в. Живопис цркве Св. Јована на појединим местима потпуно је уништен, нарочито у вишим зонама. Иконографски програм наоса не одступа од утврђених образаца. У зони стојећих фигура истичу се ликови светих Саве и Симеона, Пантелејмона, свети ратници, као и циклуси Богородичиног Акатиста и Христових Страдања у вишим зонама зидова. На источном зиду припрате је Деизис са светим Кирилом Филозофом (Солунским), док се од стојећих фигура сачувало неколико угледних монаха и пустиножитеља. На целој површини западног зида простире се композиција Страшног суда. На источном зиду је лунета с попрсјем Св. Јована Претече, окружена почетним сценама његовог житија. На јужном и северном зиду разазнају се веома оштећене преостале сцене циклуса, највероватније из XVII в. На иконостасу цркве, осим Лонгинових икона из цркве Св. Николе, данас се налазе и двери с Благовестима из XVI в. и Деизисни чин датован у крај XVI в. Сликано Распеће на врху иконостаса и икона Св. Ђорђа и Димитрија на северном надверију постављени су на олтарску преграду цркве у XIX в.

Главни храм В. Х. посвећен је Св. архиђакону и првомученику Стефану. На основу остатака старијих зидова претпоставља се да је и ова црква подигнута у XIV в. Првобитни храм обновљен је у другој половини XVI в., када је и осликан, о чему сведочи представa Богородице с Христом и арханђелима у полукалоти апсиде. Последња свеобухватна обнова изведена је 1853. Храм је једнобродан, са спољашњом тространом апсидом, засвођен полуобличастим сводом, зидан притесаним каменом. Спољна припрата с троструким профилисаним звоником „на преслицу" дограђена је 1853. Изузев фресака у апсиди, сав преостали живопис настао је 1864. Аутор овог зографског сликарства карактеристичног за шире балканско подручје у XIX в. био је Јосиф Радевић из Лазаропоља. Из приближно истог времена је и иконостас.

004_Velika-Hocha_Bogorodica-odigitrija_freskoikona-crkve-Sv-Nikole.jpg

По ослобођењу од турске власти у В. Х. обновљене су црквице Св. Ане, Св. Петке и Св. Недеље, а у другој половини XX в. и црква Св. Илије. Године 1997. обновљена је црква Св. Луке на гробљу скромних димензија и једнобродне основе, са спољашњом тространом апсидом и два слоја остатака фресака. Старији је датован у XIV в., док млађи слој припада обнови из XVI в. Једина знања о порушеним храмовима В. Х. односе се на њихове патроне, о чему говоре оскудна писана сведочанства и народно веровање. Реч је о црквама посвећеним Св. Арханђелима, Св. Петру и Богородици Пречистој. По предању, на месту данашње куле Лазара Кујунџића налазила се црква Св. Спаса. Убикација цркве Св. Власија није извршена, а непозната је и посвета цркве на Дугом Риду, изнад села. У конаку манастира Дечана у В. Х. налази се параклис Св. Трифуна.

Милош Живковић

ЛИТЕРАТУРА: M. Ивановић, П. Пајкић, Р. Лазовић, „Три Лонгинове иконе из Велике Хоче", ГMKM, 1958, 3; П. Пајкић, „Цркве у Великој Хочи", Старине Косова и Метохије, 1963, 23; Р. Петровић, „Камени надгробни натпис из цркве Св. Николе у Великој Хочи", ЗЛУМС, 1980, 16; „Фреске XIV века из цркве св. Николе у Великој Хочи", ЗЛУМС, 1986, 22; М. Миљановић, „Иконе из Велике Хоче", Старине Косова и Метохије, 1997, 10; Географска енциклопедија насеља Србије, III, Бг 2001; М. Ивановић, „Цркве Велике Хоче", у: Велика Хоча, бисер Метохије, Бг 2003.

 

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)