Прескочи до главног садржаја

ВИЧА

ВИЧА, извори термоминералних вода у подножју планине Видојевице на око 20 км западно од Прокупља. Налазе се на десној обали Топлице на око 300 м. н.в. У геолошкој грађи овог терена, који припада Српском кристаластом језгру, јављају се прекамбријумски кристаласти шкриљци и горњокредни флиш који су у долини Топлице покривени неогеним и квартарним седиментима. Археолошки материјал сведочи да су извори коришћени још у неолиту, а затим активно и током римског доба. Током 30-их година ХХ в. започиње флаширање минералне воде под називом „Милан Топлица". Пре II светског рата ова вода бива одликована на изложбама у Паризу и Лондону. Током 60-их година ХХ в. започињу истражна бушења која резултирају каптирањем вода на око 100 м дубине са самоизливом од око 5 л/с. Воде су хидрокарбонатно-алкалне са повишеним садржајем флуора и радиоактивношћу (радијум и радон). Укупна минерализација је око 4 г/л. Температура воде је 21^о^ С. Због релативно ниске температуре вода се не користи у балнеолошке сврхе.

З. Стевановић

Село у близини извора повезано је са Прокупљем, као општинским средиштем, локалним путем. Чини га неколико заселака који се нижу низ долину реке на висинама од 280 до 360 м н.в. Највећи су В., Поповићи и Кличани. Године 2002. имало је 81 становника. На западној периферији насеља налазе се остаци неке средњовековне тврђаве, која се у предању везује за Милана Топлицу.

С. Ћурчић

ЛИТЕРАТУРА: Д. Протић, Минералне и термалне воде Србије, Бг 1995; Б. Филиповић, О. Крунић, М. Лазић, Регионална хидрогеологија Србије, Бг 2005.

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)