Прескочи до главног садржаја

ВЛАСОТИНЦЕ

001_III_Vlasotince-karta.jpgВЛАСОТИНЦЕ, град у jугоисточној Србији, на источној периферији Лесковачког поља, где река Власина (десна притока Јужне Мораве) напушта свој планински део тока и почиње да тече широком долином. Налази се на локалном путу који јужно Поморавље повезује с планинским делом југоисточне Србије. Лесковац је удаљен 13 км. Насеље је смештено на обе стране корита реке, основа му је неправилног облика, а у распореду улица види се доста знакова стихијске градње. В. је центар општине површине 303 км2 са 48 насеља, у којима је 2011. живело 29.893 становника. То је старо насеље из предтурског времена. Староседеоци су пореклом из околних насеља, с Косова, из Црне Горе, Македоније, Бугарске, Лужнице, околине Сурдулице и Рашке области. Током друге половине XX в. број становника нагло се повећао. Године 1948. било је 4.917 житеља, 2002. 16.212, а 2011. 15.882 становника (94,9% Србa). Највише активног становништва радило је у индустрији (26,7%), грађевинарству (23,7%), трговини и услужном занатству (13,4%). У околини је значајна виноградарска производња. Прве фабрике грађене су између два светска рата. Данас раде фабрике конфекције, дрвне индустрије, индустрије грађевинског материјала и винарски подрум. У граду се налазе православна црква, сва општинска надлештва, две основне школе, гимназија, техничка школа, дом здравља, пошта и два хотела.

Србољуб Ђ. Стаменковић

На североисточној страни места, на локалитету Ћерамиџиница, нађени су остаци касноантичког насеља и некрополе. У гробовима, зиданим опекама, откривени су римски накит од злата и стаклене пасте, бронзана крстаста фибула, фрагменти стаклених и керамичких судова. Тај археолошки материјал се може оквирно датовати у IV в.

Ивана Поповић

ЛИТЕРАТУРА: С. Ерцеговић Павловић, Д. Костић, Археолошки споменици и налазишта Лесковачког краја, Бг 1988; Географска енциклопедија насеља Србије, I, Бг 2001.

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)