Прескочи до главног садржаја

ВИРТУЕЛНИ УНИВЕРЗИТЕТ

ВИРТУЕЛНИ УНИВЕРЗИТЕТ, нови облик универзитета будућности на којем се студира, односно учи, путем интернета, методама из савремених истраживачких области које везују рачунар и учење. У свету и у литератури јавља се неколико термина који означавају учење на интернету заснованом в. у.: Internet Based Learning (учење путем интернета), Distance Learning (учење на даљину), e-learning, on-line learning. Настанак в. у. везан је за снажење интернета на прелазу XX у XXI в. У почетном интервалу од неколико година настају први кораци ка в. у. у развијеним срединама САД и Европе, а касније и целовити в. у. са више факултета и веома брзим растом броја студената. На пример, у САД је у периоду 20022010. просечан годишњи раст броја „виртуелних" студената био 19%, док је просечан годишњи раст класичних студената био мањи од 2% што је у том периоду довело до раста „виртуелних" студената у САД са 1.6 мил. на 5.6 мил., а класичних са 16.6 мил. на 19 мил.

В. у. није директно опонашање традиционалног система студентпрофесор под класичним педагошким окриљем, реализовано на даљину путем комуникационо-информационе интернет технологије. Интернет додуше јесте оквир, али в. у. представља квалитативни скок, при чему се рачунар укључује као нов, трећи активни елемент у систем студентпрофесоррачунар са неслућеним потенцијалима (вештачки интелигентни ментори, консултативне базе знања, адаптивно понашање, симулације динамичких система, вештачки говор, способност рачунарских система за аутоматско учење).

Први в. у. у Србији, истовремено и први на простору бивше Југославије, основан је на класичном Мегатренд универзитету у Београду као нови Мегатренд виртуелни универзитет (МТВУ). Заснован је на оригиналном концепту названом InterTrans© (Интернет подржани трансфер знања), који је заједно с одговарајућим обимним софтвером дело аутора Вељка Спасића. Интернет имплементација трајала је од 1999. до 2002, када су уписани и први студенти. InterTrans© укључује у један систем мултимедијалне лекције-предавања, InterCons© адаптивног виртуелног професора, вишенаменске синхроне и асинхроне везе са реалним професором, InterLab© виртуелну лабораторију, дискусионе форуме, тестове, задатке, семинарске радове, литературу, интернет линкове гостујућих предавања и садржаја, електронске огласне табле, новости, књиге утисака, помоћ. МТВУ има преко 150 виртуелних предмета (математика, статистика, информатика, менаџмент, маркетинг, тржишна економија, пословно право итд.) који су у непрекидној функцији. У својој основи МТВУ јесте софтвер укупног обима од преко 100 томова штампаног програмског кода и преко 100.000 датотека на серверу. Просечне оцене дипломираних МТВУ студената изнад су просечних оцена одговарајућих дипломираних класичних студената. Међународни истраживачки часопис Comparative Perspectives (Јужна Кореја) оценио га је за најбољи в. у. у јужној Европи. У последње време постепено се у Србији развијају и други виртуелни факултети и универзитети.

ЛИТЕРАТУРА: K. Robins, F. Webster, The Virtual University, Oxford 2002; S. Ryan, The Virtual University, London 2000; V. Spasić, „InterCons© -- Intelligent Internet Based Consultative System", Proc. of the 19 ICTE International Conf., Tallahassee, Florida, USA 2001.

Вељко Спасић

 

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)