Прескочи до главног садржаја

ВУЈАНАЦ, Војислав

ВУЈАНАЦ, Војислав, правник, политичар (Земун, 30. I 1896 -- Београд, 21. VII 1943). Правни факултет завршио је у Монпелијеу (Француска), где је одбранио и докторску дисертацију. У именик адвоката у Београду уписао се 1923, a ускоро је постао један од познатијих и угледнијих београдских адвоката. Ангажујући се и политички, постао је члан опозиционе Републиканске странке. Сврстан у грађанску левицу, В. је и као адвокат наступао у складу са професионалним и политичким уверењима. Поред одбране комуниста, посебно се истакао као бранилац на главном претресу пред Окружним судом за град Београд, децембра 1934, „по оптужењу против Милете Новаковића и другова". У одбрани је нагласио како је величина адвокатског позива у борби за туђу слободу и туђа права. Крајем 30-их година сарађивао је у Српском гласу, листу Српског културног клуба, са којим је делио тежњу за стварање велике српске јединице унутар Краљевине Југославије. Тај изразити национални став привукао га је током II светског рата равногорском покрету и Драгољубу Дражи Михаиловићу. Овим се опредељeњем, као и многи други чланови Републиканске странке, нашао у позицији републиканца у једном изразито ројалистичком покрету. Након првог хапшења у новембру 1941. и пуштања на слободу, био је на Равној гори, а потом постао координатор политичких активности равногорског покрета у Београду. Његова група имала је важну улогу у београдском делу Централног националног комитета. Штавише, Д. Михаиловић је на суђењу рекао да му је он у Београду био „главни ослонац". Истовремено, В. се помиње као један од аутора тзв. Београдског (Видовданског) програма о преуређењу Југославије. Привукавши својим радом пажњу полиције, ухапшен је и уморен у затвору Гестапо-а.

ДЕЛА: Порабни спорови: скраћени поступак, Бг 1934; Пред судом и законом (Пледирања о миту, кривоклетству, фалсификату), Бг 1936; Адвокатски ред у односу на уредбу о судијама. У одбрану адвокатуре и адвокатског реда, Пан. 1939.

ИЗВОРИ: М. Ј. Жујовић, Ратни дневник, 3, Југославија у Другом светском рату, ВБ 2004; Д. Иванић, Успомене, Бг 2012.

ЛИТЕРАТУРА: М. Стијовић, Српски глас, Ср. Каровци -- Н. Сад 2004; М. П. Пејовић, „Сјајна одбрана великог адвоката -- Др Војислав М. Вујанац", Бранич, 2004, 2; М. Самарџић, Генерал Дража Михаиловић и општа историја четничког покрета, Краг. 2005.

М. Радојевић

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)