Прескочи до главног садржаја

ВУК ГРГУРЕВИЋ

ВУК ГРГУРЕВИЋ (Змај Огњени Вук), деспот (?, око 1438 ?, 16. IV 1485). Први српски деспот под угарском влашћу, био је ванбрачни син Гргура Бранковића и унук деспота Ђурђа. Први поуздани помен В. потиче из 1458. у вези са сукобима између присталица проугарске и протурске струје у Смедереву до којих је дошло после смрти деспота Лазара. В. се тада налазио уз свога оца, слепог Гргура који се у Србију вратио са турским трупама. Будући поражен у сукобу са Матијом Корвином у Срему, В. је при повлачењу преко Дунава спалио Ковин. У време пада Смедерева под власт Османлија (1459), В. се налазио у турској служби. Податак да је папа Пије II преко њега одржавао преписку са румелијским беглербегом, упућује на закључак да је био веома близак овом високом турском достојанственику. У другој половини 1464. В. је прешао на страну угарског краља, који му је као потомку српске владарске породице доделио деспотску титулу. Despotus Rasciae први пут је изричито поменут у писму краља Матије Корвина млетачком дужду Христофору Мору од 18. II 1465. Од тог времена В. је непрекидно био у служби угарског краља. Његов превасходни задатак био је да окупља српски живаљ на територији јужне Угарске и организује га за борбу против Османлија, али су деспот В. и српски ратници војевали и на другим ратиштима. Већ 1468. за време похода у Чешку међу великашима у табору краља Матије поменут је и Lupus despota. Почетком 1471. током војевања у источној Босни деспот В. је спалио Сребреницу. Од почетка 1476. када је Матија Корвин освојио утврђење Шабац на Сави, В. је редовно учествовао у ратним операцијама вођеним на угарско-турској граници до 1483. У време мировних преговора између Матије Корвина и Бајазита II (14821483) деспот В. је одржавао редовну преписку са султаном и смедеревским санџакбегом Али-бегом Михалоглуом, чиме су до изражаја дошле његове дипломатске вештине. Био је ожењен Барбаром Франкопан са којом није имао потомства. Његови поседи били су концентрисани махом у Срему (Беркасово, Ириг, Купиник), али је поседовао још Белу Стену, Тетушевину, Комогојно, Градису и Костајницу у Славонији и Хрватској. Поседе је добијао од краља Матије за различите заслуге учињене угарској круни.

Катарина Митровић

У народној књижевности опеван је под различитим именима (Огњени Вук, Деспот Вук, Змај Огњени Вук, Вукић Бранковић, дијете Огњан, дете Огњаниче, Деспотић Вук, Вук од Сријема, Вук Јајчанин и др.), пре свега у српској и српско-хрватској народној поезији, али и на ширем јужнословенском подручју. Старији слој бележења памти вазални однос В. према краљу Матији, историјске околности и простор на коме је живео, али се јављају и јасни трагови змајевских одлика. Елементи историјске судбине В. незаконито порекло, очево ослепљење, сукоби у породици, прелазак из турске у угарску службу, војничка слава, храброст, могуће припадање витешком реду змаја могли су утицати на активирање митске матрице о змајевитом јунаку. Песме из збирки Вука Караџића и оне из каснијих записа, као и предање, у већој мери се одвајају од историје, пошто је представа о змајевићу битно моделовала историјско памћење, задржавајући у свести колектива оне сегменте који се с њом поклапају (усамљеност, подвојеност између људске и демонске природе, везаност за границу и способност да се та граница чува и прелази). Битне сегменте епског животописа, на нивоу укупног певања о деспоту В., чине: натприродно порекло и чудесно рођење, скривање детета, убрзано одрастање, стицање коња (оружја), прво јунаштво, освета за зло нането оцу и стрицу или хранитељу, женидба скопчана са свладавањем препрека, победа над демонским непријатељем, те смрт због нарушавања табуа змајевских белега или њиховог уништавања. Његова поетска биографија обликује се од историјских чињеница и древних веровања, наслојавањем архаичних представа о јунаку као диморфном, људском и демонском бићу, заштитнику рода и заједнице и препознатљивих рефлекса феудалних односа, живота конкретне историјске личности и збивања у којима је она учествовала, мање или више патријархализованих.

Љиљана Пешикан Љуштановић

ИЗВОРИ: A. Bonfinius, Rerum ungaricarum decades IV, liber II, Leipzig 1771; В. Макушев, Историјски споменици Јужних Словена и околних народа II, Бг 1882; В. Fraknói, Мátyás király levelei I, Budapest 1893; В. Fraknói, Мátyás király levelei II, Budapest 1895; Вук II; Вук VI; Љ. Стојановић, Стари српски родослови и летописи, Ср. Карловци 1927; Љ. Стојановић, Старе српске повеље и писма II, Бг Ср. Карловци 19291934; Н. Радојчић, „Пет писама са краја XV века", Јужнословенски филолог, 19531954, 20, 14; М. Динић, За историју рударства у средњовековној Србији и Босни I, Бг 1955; Пјеванија; Богишић; ЕР; М. Пантић, Народне песме у записима ХVХVIII века, Бг 1964.

ЛИТЕРАТУРА: С. Новаковић, Последњи Бранковићи у историји и народном певању, Н. Сад 1886; А. Ивић, Историја Срба у Војводини од најстаријих времена до оснивања потиско-поморишке границе (1703), Н. Сад 1929; Б. Ферјанчић, Деспоти у Византији и јужнословенским земљама, Бг 1960; Р. Јакобсон, Лингвистика и поетика, Бг 1966; С. Ћирковић, „О деспоту Вуку Гргуревићу", ЗМСЛУ, 1970, 6; Д. Динић Кнежевић, „Сремски Бранковићи", Истраживања, 1975, 4; Ј. Ређеп, „Вук Гргуревић или Змај деспот Вук", ЗзС, 1979, 16; Историја српског народа, II, Бг 1982; С. Новаковић, Историја и традиција, Бг 1982; Љ. Пешикан Љуштановић, Змај Деспот Вук мит, историја, песма, Н. Сад 2002; К. Митровић, „Вук Гргуревић имеђу Мехмеда II и Матије Корвина (14581465) ", БГ, 2003, 2; „Пет писама деспота Вука Гргуревића", БГ, 2006, 3/4; Д. Перић, Териоморфни јунаци словенске епике: Волх Всеславјевич и Змај Огњени Вук, Бг 2008; Н. Килибарда, Поезија и историја народној књижевности, Бг б.г.

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)