Прескочи до главног садржаја

ВРАНИЋ

002_III_P_Vranic_Prestoni-krst-Hadzi-Ruvima-1800.jpgВРАНИЋ, село на западној периферији урбане зоне Београда, на широком развођу између долина река Марица и Врбовица (слив Колубаре). Источно од В. је магистрални пут Београд (33 км) Чачак, са којим је село повезано локалним путем. Припада општини Барајево. Насеље је збијеног типа, издужено је дуж развођа на 120 до 230 м н.в. Распоред улица је мрежаст. Један издвојени део насеља је на десној страни долине реке Марице. У историјским изворима В. се помиње од 1528. Староседеоци су досељени у XVIII в. из Срема, Црне Горе и са Косова, а у XIX в. из Босне, Баната, околине Сјенице и Ужица. Током последњих деценија XX в. популација се увећавала. У селу је 1971. било 2.625, 2002. 3.899, а 2011. 4.233 становника (96,4% Срба). У пољопривреди је радило 23,4% активног становништва, а неаграрно становништво је највећим бројем радило у околним градовима (66,7%) у индустрији 19,1%, трговини и услужном занатству 16,4%, саобраћају 10,4% активног становништва. У В. су две православне цркве, основна школа, дом културе, здравствена станица, погон пчеларске задруге и земљорадничка задруга.

Србољуб Ђ. Стаменковић

001_III_P_Vranic_crkva-40-mucenika.jpg

У В. се налази црква брвнара Св. Че-трдесет мученика. Првобитна црква брвнара подигнута је у другој половини XVIII в. Сматра се да је током Првог српског устанка премештена на садашње место, док о старијој локацији цркве сведочи камени белег с натписом из 1810. Турци су је спалили 1813, а на њеном месту подигнут је 1823, по одобрењу кнеза Милоша, садашњи храм. Црква је једнобродна грађевина, са седмостраном апсидом. Грађена је од храстових талпи, са системом бочних носећих стубова и спојем типа „ластин реп" на апсиди. Посебну декоративну обраду резбом имају западна и северна врата. Унутрашњост је подељена преградом на припрату и наос, док је олтар одвојен иконостасом. Изглед цркве измењен је почетком XX в. просторним скраћењем и заменом кровне конструкције, као и уклањањeм хора изнад припрате.У новије време црква се реконструише према претпостављеном првобитном архитектонском концепту. Иконостас цркве осликао је 1828. зограф Константин који је у овом периоду радио низ иконостаса за цркве брвнаре. Његови делови смештени су данас у црквену ризницу и музеј у новом парохијском дому, коју сачињава богата збирка икона из XIX в. Међу њима су и радови Јеремије Поповића, Николе Јовановића, Илије Петровића и Ватрослава Бековића. Део ризнице чине и иконе са иконостаса који је осликао Јован Стергевић (Јања Молер), као и једна икона Алексија Лазовића. Уз богати књишки фонд, међу сачуваним богослужбеним предметима је и велики престони крст с дуборезом Хаџи Рувима Нешковића, приложен цркви 1800. Поред цркве брвнаре 1888. подигнут је једнобродни храм Св. пророка Илије са пространом куполом, изграђен према пројекту Светозара Ивачковића у духу српско-византијског стила. Фреске у храму рад су Андреја Биценка и Милована Арсића, а иконостас је осликао Војин Штих (1909).

Ирена Ћировић; Радован Пилиповић

ЛИТЕРАТУРА: Б. Вујовић, Црквени споменици на подручју града Београда, 2, Бг 1973; С. Мојсиловић, М. Ивановић, „Црква брвнара у Вранићу", ГМГБ, 1979, 26; Б. Вујовић, Уметност обновљене Србије 17911848, Бг 1986; Географска енциклопедија насеља Србије, I, Бг 2001.

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)