Прескочи до главног садржаја

ВОЈИН

ВОЈИН, први српски војни лист, који је излазио у Београду 18641870. Издавач и уредник био је Јован Драгашевић. Излазио је месечно од 1864, а од 1866. сваких десет дана. Тематика којом се бавио била је разноврсна: војно грађевинарство, историја ратова, наука о оружју, војно судство, те организација војске. Штампан је у државној штампарији, а од 3. броја 1866. штампан је старим правописом.

Душан Ђурић

Средином XIX в. у Србији је предузет читав низ мера које су имале за циљ стварање модерне оружане силе. Домаћа војна теорија и пракса нису биле утемељене, а страна искуства су споро преузимана услед недостатка образованих војних старешина. Зато се појавила потреба за покретањем специјализованог војног гласила преко којег би се у Србију преносила савремена војна искуства и даље користила у обуци, настави и ратним припремама. Државни органи нису јасно уочавали ту потребу, па је лист В. као приватни војни часопис, који је уједно био и први лист те провенијенције на Балкану, покренуо поручник Јован Драгашевић, потоњи почасни ђенерал и члан Српског ученог друштва. Око себе је окупио групу млађих и образованих официра и на страницама новооснованог листа покренуо живу расправу о различитим аспектима војне администрације, тактике, стратегије, артиљерије, сталне и пољске фортификације, војне историје и географије, статистике, балистике и судства. Доносио је вести о дешавањима у свету и развоју страних армија. Лист је објављивао и преводе и приказе радова најзначајнијих војних теоретичара тог доба. Сарадници листа су посебан допринос дали уобличавању домаће војне терминологије која се у то доба формирала у покушајима да се термини страног порекла прилагоде српском језику. Услед низа техничких и финансијских потешкоћа, као и недостатка озбиљне институционалне подршке, лист је престао са излажењем 1870, да би на његовим темељима 1879. био покренут Ратник као званично војно гласило под Драгашевићевим уредништвом.

Александар Животић

ЛИТЕРАТУРА: М. Кисић, Б. Булатовић, Српска штампа 17681995, Бг 1996; Р. Љушић и др., Официри у високом школству Србије 18041918, Бг 2000; К. Перовић, Љ. Брчић, Б. Јововић, Војин најстарији српски војни часопис (18641870): Библиографија прилога, Бг 2002; И. Мијатовић, Корени војне писане речи, Бг 2006.

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)