Прескочи до главног садржаја

ВУКМИР ЗЛАТОНОСОВИЋ

ВУКМИР ЗЛАТОНОСОВИЋ, војвода (? Босна, 1424). Син непознатог властелина могућег имена или надимка Златонос, брат кнеза Вукашина. Помиње се као војвода Усоре. Његово име се јавља још неколико пута током прве половине XV в. у другим српским градовима (Приштина, Бохорина, Црнча), али се у Босни више не помиње. В. је учествовао у „расапу" области кнеза Павла Раденовића 1415, а планирано је да њему припадне град Олово, што би указивало на то да се област Златоносовића на југозападу приближавала долини реке Криваје и овом значајном рударском граду. Вазали Златоносовића била је властела Дињичића, с поседима у Осату у околини рудника Сребренице и у долини Јадра, десне притоке Дрињаче. Најкасније исте године, В. је постао вазал угарског краља Жигмунда и добиo на управу град Ђурђевац у Крижевачкој жупанији, јер се 22. маја помиње његов кастелан Франко. Неколико година касније на месту управника се наводе домаћи, босански кастелани Вукашин и Радошин. Због снажног залагања за Дубровачку републику и њене трговце у Босни, чије је привилегије 1420. потврдио краљ Твртко II Твртковић (14041405, 14141415, 14201443), Златоносовићи су богато награђени. Поклони су послати у њихов двор у Подзвонику, где су резидирали све до 1430. Као њихово боравиште наводи се и Спреча жупа у залеђу Зворника, у горњем току истоимене реке, куда је требало да се упути дубровачки лекар Бартол. В. је преминуо крајем 1424, a тек деценију касније сазнаје се име његове удовице била је то Марија, сестра крбавског кнеза Ивана „Грофа" из породице Курјаковић. Стриц В. и Вукашина Златоносовића био је ожењен сестром херцега Хрвоја Вукчића Хрватинића, што се сазнаје из једног писма из 1413. Братанци В. и кнеза Вукашина Стефан и Влађ учествовали су у Косовској бици, а потом се тек после Ангорске битке сазнало да су преживели у заробљеништву у Цариграду. Стога су херцег Хрвоје и Златоносовићи тражили од дубровачке владе да се заузме код византијског цара да се њихови рођаци врате.

ИЗВОРИ: Љ. Стојановић, Старе српске повеље и писма, I, 12, Бг 1929, 1934; Ј. Мргић, „Писмо кнеза Драгише Дињичића кнезу Вукашину и војводи Вукмиру Златоносовићу", ССА, 2007, 6.

ЛИТЕРАТУРА: П. Анђелић, „Постојбина и род Дивоша Тихорадића", Слово, 1976, 2526; „O усорским војводама и политичком статусу Усоре у средњем вијеку", Прилози, 1977, XIII; П. Живковић, Твртко II Твртковић, Босна у првој половини XV стољећа, Сар. 1981; „Усорска властелинска породица Златоносовићи и босански краљеви (посљедња деценија ХIV и прве три деценије XV стољећа)", ХЗ, 1986, 1; С. Рудић, „О жени војводе Вукмира Златоносовића", ИЧ, 2007, 55; Ј. Мргић, Северна Босна (1316. век), Бг 2008.

Јелена Мргић

 

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)