ВИШЕСАВА
ВИШЕСАВА, село у западној Србији у Подрињу, на десној страни долине реке Пилице (десна притока Дрине), око 3 км североисточно од општинског средишта Бајине Баште. Јужно од села, у долини реке, пролази пут Бајина Башта -- Ужице. Насеље је дисперзивног типа и простире се по планинској страни, на висини 280--660 м. Групе кућа назване су по презименима фамилија. В. се последњих деценија трансформише у приградско насеље Бајине Баште и број становника се повећава. Године 1981. било је 793 житеља, 2002. 1.566, а 2011. 1.706 становника (99,3% Срба). Аграрна занимања ангажовала су само 9,8% активног становништва, док су остали били запослени у оближњем граду.
Србољуб Ђ. Стаменковић
У В. је на стеновитом узвишењу Јовин брег, на десној обали Дрине, истражено мање енеолитско насеље градинског типа. У културном слоју дебљине око 1 м откривени су остаци неколико слабо очуваних правоугаоних кућа и пећи потковичастог облика. В. припада малобројној групи локалитета западне Србије на којима је у истом насељу пронађен хетерогени керамички материјал географски удаљених култура, чији носиоци, вероватно у потрази за рудним лежиштима, продиру на територију винчанске културе. Налази са В. припадају културама Бодрогкерестур и Салкуца, чије се централне и матичне области налазе ван територије Србије, у мађарском Потисју и Олтенији. Међу налазима Бодрогкерестур културе истиче се тзв. посуда за млеко (Milchtopf). Карактеристични налази Салкуца културе су посуда са четвртастим реципијентом и фрагменти посуда са дршкама Scheibenhenkel типа (тракасте дршке са плочастим завршетком) које се приписују најмлађој фази ове културе.
Дубравка Николић
На локалитету Јевтића луке регистровани су и током 1985. археолошки делимично истражени остаци римске рустичне виле (villa rustica), која са сатојала од централне, веће просторије са апсидом на једном крају и низа мањих одаја. Настанак и развој током II--III в. тог већег пољопривредног добра и објекта на њему били су условљени повољним природним факторима и добрим положајем у односу на оближња насеља и саобраћајнице.
Ивана Поповић
ЛИТЕРАТУРА: Ј. Бучић, П. Петровић, „Римска вила у Вишесави код Бајине Баште", УЗ, 1986, 15; М. Зотовић, „Основе енеолитског развоја у југозападној Србији -- прелаз ка бронзаном добу", УЗ, 1988, 17; Географска енциклопедија насеља Србије, I, Бг 2001.
*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)