Прескочи до главног садржаја

ВРБИЦА

ВРБИЦА, село у источној Србији, у Тимочкој крајини. Први помен села је из 1784. Изграђено је при дну источне падине планине Тупижнице, на месту где се спајају воде Мирјенског потока и потока Бук и граде Врбичку реку, која се након 2 км улива у Бели Тимок. Кроз село је изграђен локални пут, који га на истоку спаја са магистралним путем Зајечар--Књажевац--Ниш. Општински центар Зајечар је 32 км северно од В. Године 2011. село је имало 205 становника, а 89,8% били су Срби. Насеље је издужено правцем исток--запад, у долини Врбничке реке. Улице су мрежасто распоређене по долинским странама, а густина градње кућа је мала. У селу су православна црква, дом културе и зграда основне школе.

С. Ћурчић

У атару истоименог села налази се римско археолошко налазиште, смештено северозападно од Минићева (раније Краљевог Села), са леве стране Белог Тимока, пре улаза у Вратарничку клисуру. Овде су констатовани остаци касноантичког кастела, који је бранио римски пут из правца Равне (Timacum Мinus) на север у долину Тимока и Подунавље. У подножју утврђења налазило се римско насеље и некропола. У селу је 1867, приликом копања подрума за једну кућу, откривен гроб са кремацијом, са обележјем у виду стеле од кречњака. Из натписа се види да је споменик посвећен покојнику, којег су усмртили разбојници (latrones), заједно са сином Дијурпагисом (Diurpagisa). Наведено име сведочи о трачком етносу страдалих. Пут у долини Белог Тимока, оивичен брдовитим шумским пределом, био је угрожен деловањем дарданских друмских разбојника (latrones Dardanici). Систем касноантичких утврђења на узвишењима у долинама Сврљишког, Трговишког и Белог Тимока, штитио је путеве од напада друмских разбојника и пљачкашких дружина варвара.

С. Петковић

ЛИТЕРАТУРА: Ф. Каниц, Србија. Земља и становништво од римског доба до краја XIX века, II, Бг 1985; P. Petrović, Inscriptions de la Mésie Supérieure, Vol. III--2, Timacum Minus et la Vallée du Timok, Bg 1995; Географска енциклопедија насеља Србије, II, Бг 2001.

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)