Прескочи до главног садржаја

ГОЂЕВАЦ СУББОТИЋ, Анка

ГОЂЕВАЦ СУББОТИЋ, Анка, правник, књижевник (Књажевац, 1. XII 1890 Њујорк, 11. VI 1983). Потомак српске породице која је дала већи број виђенијих српских индустријалаца и интелектуалаца. Отац јој је Милорад Гођевац, а мајка Катарина Адамовић. До факултета се школовала у земљи и иностранству, 1923. уписала је Правни факултет у Београду и на њему дипломирала 1927. На истом факултету је као прва жена одбранила 1932. докторску тезу Принципи и правила међународног права која се излучују из јуриспруденције Сталног суда међународне правде у Хагу (Бг 1933). Била је у браку са Драгољубом Бајаловићем, па са дипломатом Иваном Субботићем. Као стручњак за међународно право била је делегат Југославије на Међународној конференцији у Хагу 1930, члан Jугословенске делегације на Другој балканској конференцији у Букурешту 1932, те члан Сталног саветодавног комитета за правни положај жена при Друштву народа 19361940. Живела је у Лондону од 1939. до 1941, а потом у Њујорку, где је била члан удружења правника САД. Одржала је низ стручних и књижевних предавања у Новом Саду, Београду, Скопљу, Загребу, Софији, као и у више градова САД. Објављивала је чланке у периодичним публикацијама: Српски књижевни гласник, Летопис Матице српске, Архив за правне и друштвене науке, Мисао, као и у часопису Тамо далеко, који су издавали Амерички институт за балканска питања из Чикага и „Српска мисао из Мелбурна". „Српска мисао" је објавила њену књигу путописа Са три континента (Мелбурн 1961), за коју је ауторка добила Награду „Слободан Јовановић". Писала је и литерарна дела и била члан Удружења српских писаца и уметника у иностранству, а постхумно су објављене две књиге њених текстова које су ћерке Ружица Переплотчиков и Катарина Перић приредиле и публиковале. У рукопису су остали Есеји и Дневник из ратног Лондона. У библиотеци Колумбија универзитета, у колекцији архивалија, чува се заоставштина брачног пара Субботић.

Светлана Мирчов

Са мужем, дипломатом Иваном Субботићем унуком Јована Суботића и Јелисавете Савке Суботић живела је у Лондону и Њујорку, а даровала је Матици српској велик број портрета уметничких дела Новака Радонића и Јована Поповића (1966). Писала је путописе (АмстердамАнкара, Бг 1937; Са три континента, Мелбурн 1961), са примесама журнализма, али и са смислом за појединости и за повлачење разлика између старог и новог времена (нпр. старе и нове, Ататуркове Турске). У њима је описала многе земље и градове: Турску, Грчку, Холандију, Швајцарску, Француску, Версај, Женеву, Париз, Атину и др.) а приредила је и књигу Хелене Лозанић Фротингхам Добротворна мисија за Србију у Првом светском рату. Писма из Америке и Канаде 19151920 (Бг 1970). Постхумно је објављена књига сабраних есеја о српској књижевности, где се, између осталог, бави усменом књижевношћу, те књижевним стваралаштвом Љ. Ненадовића, В. Илића, Ј. Дучића, И. Секулић и другим значајним личностима, нпр. М. Пупином (Предавања, чланци и записи, прир. К. Перић, Р. Переплотчиков, Бг 1985).

Драгана В. Тодоресков

ДЕЛА: Основна правна начела на којима почива јуриспруденција Сталног суда међународне правде у Хагу, Бг 1932; Liste des traités et des engagements internationaux de la Serbie: Y compris les lois et les règlemets internes d'ordre international, БгПариз 1934; Међународно правосуђе данашњице, Бг 1935; Правни чланци и расправе, Бг 1985.

ЛИТЕРАТУРА: Ј. Дучић, „Уместо предговора", у: А. Гођевац, Амстердам Анкара, Бг 1937; Б. М. Карапанџић, Духовно стваралаштво српске емиграције, Мелбурн 1978; М. Црњански, „Уместо предговора разговор са г-ђом Анком Гођевац", у: А. Гођевац Субботић, Предавања, чланци и записи, Бг 1985; З. Ранковић (ур.), Биографски лексикон ваљевског краја ГД, Ва 1997; Љ. Кандић, Историја Правног факултета у Београду, I/2, Бг 2002; Д. В. Тодоресков, „Путописи и есеји Анке Гођевац Субботић", Исходишта, 2015, 1.

*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)