Прескочи до главног садржаја

ГАЛЕНИКА, Београд

ГАЛЕНИКА, Београд, фармацеутско предузеће основано 1945. Као државно предузеће настало је преузимањем имовине лабораторија „Одол" и „Мишковић и Комп.", као и фармацеутско--хемијских лабораторија „Стано -- лабораторија" и „Рене Дуонд", а први директор био је мр фарм. Венцеслав Павлов. Развија се у перспективног произвођача лекова, а већ 1949. произведена је прва бочица пеницилина. Освајањем производње пеницилина, стрептомицина, хлорамфеникола, Г. се сврстала у ред познатих произвођача фармацеутских и хемијских сировина. То је резултирало посетом проналазача стрептомицина, добитника Нобелове награде Селмана А. Ваксмана 1958. који је одао Г. пуно признање за постигнуте резултате. Године 1952. Г. проширује пословање на производњу хемијских и хигијенских производа. Научноистраживачки институт окупља младе истраживаче пре свега из редова даровитих студената Београдског универзитета од којих су неки касније постали познати научници. Интензивни развој и експанзија Г. одвијају се на више поља: 1953. оснива се извозно одељење, 1955. одељење фитофармације и фластерско одељење, а 1956. Биолошка лабораторија у саставу Контролне службе фабрике. Након низа реконструкција и повећања капацитета погона који су пуштени у рад током 1959, долази до интеграције са фармацеутским колективима „Пролек" и „Ескулап", а 1962. на новој локацији граде се нови погони као и складишта и радионице за службу одржавања. Након 30 година пословања, 1977. завршава се изградња нове фабрике што је један од највећих инвестиционих подухвата. Фабрика почиње са радом 1978. Још један значајан успех је Фабрика за производњу ибупрофена BOOTS -- Г., отворена 1984. Током 1990. наступа историјска прекретница у развоју Г., потписивањем уговора са америчком фармацеутском компанијом ICN и постаје ICN Г. интернационална компанија са светским реномеом произвођача лекова у којој је запослено 4.000 радника. Г. а.д. је од 2007. у Министарству за науку и технолошки развој Републике Србије уписана у регистар иновационих делатности, као истраживачко-развојни центар. Данас Г. поседује стару и нову фабрику за чврсте дозиране облике лекова као и погон за течне фармацеутске облике и масти.

Душанка Крајновић; Јелена Манојловић

SE_IV_upravna-zgrada-Galenike-BG.jpg

Г. је прва фабрика фармацеутских производа на овим просторима, а добила је име по Галену, зачетнику научне фармације, који је живео у II в. н.е. Компанија је приликом оснивања имала само 43 запослена. Основна делатност компаније је производња лекова, фармацеутских сировина, парафармацеутике и денталних производа. Г. је брзо освајала домаће тржиште, а преломни корак развоја била је изградња нове фабрике и почетак њеног рада 1978, што је омогућило искорак изван националних оквира. Током последње деценије XX в. наступио је тежак период, пун политичко-економских проблема, који су пратили и отежавали рад Г. Kомпанија је тада прошла кроз разне структуралне, организационе, власничке и друге промене значајне за статус и пословање. Гoдине 2005. улази у следећу фазу развоја, а средином друге деценије XXI в. има стабилно и унапређено пословање, јасно дефинисан ток развоја и остварене резултате који се, осим у добијеним наградама, виде и у показатељима пословања. Успешно је завршена и сертификациона провера усклађености пословања Г. са међународним стандардима: ISO 9001:2008, EN ISO 13485:2003/AC:2007 и HACCP системом. Сертификати су издати за развој, производњу и продају медицинских и дијететских производа и производа опште намене. Провером је потврђена модернизација целокупног пословања и сходно томе Г. има право да користи „CE" знак на производима фабрике дентала и фабрике парафармацеутике. Такође, Г. је добила и „GMP" сертификат, у складу са позитивним налазом Министарства здравља Републике Србије, што потврђује да је производња цефалоспоринских капсула, односно лекова који се употребљавају у хуманој медицини, у складу са смерницама добре произвођачке праксе.

Поред инвестиција, од којих је најновија изградња нове фабрике вредне близу 50 милиона евра, која је свечано отворена 2010, Г. има још неколико капиталних пројеката у завршним фазама планирања. Поред унутрашњих инвестиција, други стуб стратешког развоја компаније је и проширење извозног тржишта. Компанија са дугогодишњом традицијом производње фармацеутских препарата је временом креирала производе који су готово прерасли своју компанију и постали синоним за очување здравља и лечење, као што су: Прилазид, Бенседин, Диклофен, Пентрексил, Лонгацеф, Олиговит, Бевиплекс, Дефринол, Пантенол, Јекодерм. Г. данас има око 2.700 запослених, од чега је 8 доктора наука, 30 магистара, 50 специјалиста, 713 универзитетски образованих, 140 са вишом школом, 1.086 са средњом школом и 160 ВКВ радника.

Фабрика чврстих фармацеутских препарата од 2010. има капацитет производње од 2 милијарде таблета и 100 милиона капсула на годишњем нивоу. Процесна опрема за чврсте облике се континуирано проширује и укључује високо смицајне гранулаторе, флуидизационе сушнице/гранулаторе, вакуум процесор, машине за блендирање сировина, комплетну компресиону опрему укључујући двослојне таблетне пресе, машину за пуњење капсула, линије за облагање филмом и шећером. Производни капацитети Г. укључују производњу обложених, необложених, двослојних таблета и таблета са контролисаним ослобађањем пакованих у разним форматима. Г. је такође стручна у производњи тврдих капсула. Поред нове Фабрике чврстих фармацеутских препарата, производња је организована и у следећим фабрикама: Фабрика лекова -- Земун, Фабрика парафармацеутике -- Земун, Фабрика денталних производа -- Београд, Фабрика фармацеутских сировина -- Земун, Фабрика цефалоспорина -- Галеника Црна Гора ДОО Подгорица, Погон фабрике парафармацеутике -- Нова Варош. Производња чврстих фармацеутских облика, таблета и капсула одвија се од активне сировине до финалног производа, целокупним технолошким поступком, и заузима главно место у производњи Г. Као једина од фармацеутских кућа у Србији, компанија је акредитована за послове испитивања: амбијенталних услова средине, стабилности температурног поља, интегритета микробиолошких филтера, броја обртаја, интензитета осветљаја и јачине буке, као и за послове еталонирања мерила притиска. Радионица и испитна лабораторија које су саставни део Г. баве се ремонтом и поправком електро-уређаја у противексплозивној заштити. У испитној лабораторији Г. пружа услуге испитивања -- контролисања из више области које се тичу електричних мерења (контролисање громобранских инсталација, уземљења у објектима, одвођења статичког наелектрисања и контролисање антистатик подова).

Научноистраживачком раду се у Г. придаје велик значај. О томе се водило рачуна и код свих трансформација и измена закона. Током 1960. и посебно 1961, Г. је реорганизовала научноистраживачки рад, оснивањем Развојне лабораторије за научна истраживања у органској и фармацеутској хемији. Пратећи трендове у науци, Г. је од 2007. у Министарству за науку и технолошки развој Републике Србије уписана као истраживачко-развојни центар, а тиме је добила могућност да учествује у националним и међународним научно-истраживачким пројектима. Институт за истраживање и развој има четири службе, и то: за фармацеутске технологије, за израду шаржне документације, за аналитичка испитивања, за биотехнологију и биомедицинска испитивања. У саставу Института налази се и библиотека.

Теодор Атанацковић

ИЗВОР: Архива предузећа.

ЛИТЕРАТУРА: М. Стојићевић, В. Павловић, З. Черековић, ICN Галеника -- пола века постојања, Ва 1995.

 

*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)