Прескочи до главног садржаја

ГЕРМАН АЉАСКИ

SE_IV_Manastir-bratstva-Sv-Germana-Aljaskog.jpgГЕРМАН АЉАСКИ, манастир у Платину, у Калифорнији (САД). Основао га је 1967. монах Серафим (Јуџин Роуз, 1934--1982), Американац из Сан Дијега. Као ученик светог епископа Јована шангајског, научио је да пева и богословски размишља, те у 28. години био крштен. Оснивање манастира било је постепено: 1963. Роуз је са Русом Глебом Подмошенским основао Братство Св. Германа Аљаског, 1964. у Сан Франциску покрај руског храма основали су књижару за продају православних књига и икона, а 1965. и издавачку кућу „Saint Herman press" и двомесечни часопис The Orthodox Word. После смрти епископа Јована 1966, Серафим је одлучио да са братством напусти Сан Франциско и оснује манастир у дивљини северне Калифорније. Ту су 1966--1967. подигли дрвене келије и мали храм са куполом над централним делом и мањом на западном делу. Благословом епископа Антонија (Медведева) насеобина је 1969. добила статус православног манастира у који се братство уселило, а Серафим 1970. био замонашен. Братство је првих година живело пустињачки, без грејања, електрике, канализације и свих осталих благодети савремене цивилизације. Убрзо је подигнут већи храм. Све зграде су у руском новгородском стилу, а осмокраки руски патријаршијски крст налази се на капији, храму, келијама и гробовима. Садашњи храм, величином прилагођен монашком братству, има основу крста и масивну четворострану куполу над централним делом са три прозора на свакој страни. На сваком углу је двоспратна купола на високом витком тамбуру. Олтарска апсида је мала, а живописа нема. Јужно од храма налази се четворострана отворена звонара.

Захваљујући угледу свог оснивача и монашког братства, манастир је развио монашки живот, тако да има неколико скитова: Св. арханђел Михаило и Св. Нил у Јузнику на Аљасци, Васкрсење Христово у Фалбруку (Калифорнија), Св. Ксенија у Вајлдвуду (Калифорнија), Св. Ксенија у Индијанаполису (Индијана) и Св. Мојсије у Канзас Ситију (Мисури). Општежитељног је уређења, има строг типик по узору на древне манастире и циљ је многих поклоничких путовања, колико због дивне и живописне али сурове природе толико због гроба Серафима (Роуза). Продаја књига и икона је основни начин издржавања братства. Књиге су штампали примитивном машином са ручним слогом. На енглеском језику објављују дела светих отаца, савремених православних мислилаца и свог оснивача Серафима. У јурисдикцију Западноамеричке епархије СПЦ манастир је примљен 2000. Нема много православних Срба у околини, али у њега долазе крштени Индијанци. Има петнаестак монаха, Американаца по рођењу, који уз енглески говоре српски и руски језик. Богослужења су на енглеском језику са руским и византијским напевом. Одржавају везу са српским монасима, прате догађаје у Србији, посебно на Косову, с чиме су добро упознати захваљујући посетама српских монаха и везама са Хиландаром. На Видовдан служе парастос Србима „изгинулим за веру и отечество".

ЛИТЕРАТУРА: Јеромонах Дамаскин, Отац Серафим Роуз, I--III, Бг - Хиландар, 2003, 2007, 2013; Црква, календар СПП за 2006; А. Апостоловски, „Индијанац у православном манастиру", Политика, 16--17. II 2014.

Радомир Милошевић

 

*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)