Прескочи до главног садржаја

ГЛАГОЛСКИ ПРИЛОЗИ

ГЛАГОЛСКИ ПРИЛОЗИ, нелични глаголски облици са функцијом прилога. У српском језику постоје два г. п.: г. п. садашњи и г. п. прошли. Г. п. садашњи гради се само од имперфективних глагола, и то од облика 3. л. множине презента додавањем наставка -ћи: тресу-ћи, држе-ћи, певају-ћи итд., и означава радњу која је напоредна са радњом означеном предикатом чија је он одредба, нпр. Јуче смо на станици чекали воз, разговарајући о нашим плановима. Означавајући пратилачку радњу у односу на предикатску, г. п. садашњи може бити и одредба за узрок: Видећи претеће облаке, брзо су се вратили са излета; за услов: Само вредно учећи, можемо постићи одличан успех; за начин: Певајући, враћали су се с посла; за допуштање (концесивно значење): И учећи, нећеш лако положити испит, а камоли забављајући се. По своме пореклу, г. п. прошли је некадашњи партицип презента, али у савременом српском језику, када је у реченичкој служби коју иначе имају прилози, мора имати исти субјекат са предикатом (осим када је употребљен у безличним реченицама, нпр. Од Калемегдана идући ка истоку, долази се до Скупштине) и не може имати ни граматички број ни деклинацију.

Г. п. прошли гради се од инфинитивне глаголске основе додавањем наставка -вши или , и то непосредно на ту основу ако се глаголска основа завршава на самогласник: (про)чита-вши, ређе (про)чита-в, или посредно, преко уметнутог непостојаног , онда када се глаголска инфинитивна основа завршава на сугласник: рек-а-вши, (о)трес-а-вши, ређе рек-а-в, (о)трес-а-в. У том облику јављају се углавном перфективни глаголи. Г. п. прошли означава радњу која се (из)вршила пре радње означене предикатом реченице чија је он одредба, нпр. Дошавши до пчелињака, застаде. Владавши тридесет седам година, остави владу старијему сину својему, али може означавати и радњу која се (из)вршила истовремено с предикатовом радњом, нпр. Стајали су и разговарали закрчивши пут, тј. и после ње, нпр. Легао је у постељу покривши се по глави. Означавајући пратилачку радњу у односу на предикатску, г. п. прошли може бити и одредба за узрок: И изабравши уместо живота алкохол, за њега живе и у њему сагоревају; за услов: Умео је да се радује као дете чувши радосну вест; за начин: Тада је, побледевши сва одједном, заћутала. По своме пореклу, г. п. прошли је некадашњи партицип претерита, али у савременом српском језику, када је у реченичкој служби коју иначе имају прилози, мора имати исти субјекат са предикатом и не може имати граматички број ни деклинацију.

ЛИТЕРАТУРА: М. Стевановић, Савремени српскохрватски језик, III, Бг 1986; Р. Симић, Српска граматика, III, Бг 2002; Ж. Станојчић, Граматика српског књижевног језика, Бг 2010; Ж. Станојчић, Љ. Поповић, Граматика српскога језика, Бг 2012; П. Пипер, И. Клајн, Нормативна граматика српског језика, Н. Сад 2015.

Живојин Станојчић

 

*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)