Прескочи до главног садржаја

ГЕОРГИЈЕ (Летић)

SE_IV_Georgije_Letic.jpgГЕОРГИЈЕ (Летић), епископ банатски, писац, задужбинар (Стари Бечеј, 31. IV 1872 Београд, 8. XI 1935). Световно име било му је Ђорђе. После гимназије у Новом Саду завршио је Карловачку богословију и Богословски факултет у Черновицама са степеном доктора теологије. Замонашен је 1895. у манастиру Беочин, а 1901. постао придворни архимандрит. Радио је као професор црквеног права, катихетике и педагогике у Карловачкој богословији, једно време био настојатељ манастира Беочин, патријаршијски скевофилакс (ризничар), члан уредништва Богословског гласника и разних комисија. За епископа темишварског изабран је једногласно 1903, а следеће године хиротонисан и устоличен. Чувар трона карловачких патријараха (19191922), који је 1913. остао упражњен мученичком смрћу патријарха Лукијана (Богдановића), истовремено мандатар упражњених епархија Горњокарловачке и Бачке. На његову молбу поништен је његов избор за епископа бачког. Оставши на катедри темишварских епископа 19181931, резидирао је у Великој Кикинди. Реорганизацијом Српске цркве по Уставу из те године постао је епископ банатски са седиштем у Вршцу.

Крепкo и хармонично изграђена личност, интелектуално, морално и духовно, отмен и племенит, лако је успостављао контакт са свим слојевима народа. Као епископ сав се посветио архипастирским, црквено-школским и народним пословима. Имао је изразит смисао за конкретно организовање и практичан рад. Прва брига била му је школска просвета. Аутор је реформе верске наставе у школама Карловачке митрополије. За средњошколце је отворио интернате (посебно мушке и посебно женске) у Великој Кикинди и Темишвару. У Вршцу и Великом Бечкереку основао је Васпитне домове за школску омладину. Друга брига били су му манастири његовим трудом обновљен је манастир Кусић који су 1788. спалили Турци. Уз манастире обнављао је монаштво. Како у многим местима није било православних храмова, његовом заслугом они су изграђени у селима Велика Греда, Велике Ливаде, Руско Село, Стајићево, Купиник, Милетићево, Дебељача и Вишњићево. У својој епархији основао је монашку школу за образовање монаха. Био је активан у организовању црквеног живота васпостављене Српске патријаршије 19191920. као члан Средишњег архијерејског сабора уједињене СПЦ. Један је од тројице твораца Устава СПЦ (поред Гаврила црногорско-приморског и Јосифа битољског) који уз мале измене траје и данас. Редовно је биран за члана СА Синода или Патријаршијског Управног савета.

Књижевним и научним радом почео је да се бави као студент у Черновицама. Написао је велик број чланака, приказа који сведоче о његовој богословској спреми. Писао је архијерејске посланице и богословске радове, те много преводио. Објавио је Катихизис (Ср. Карловци 1900) који је коришћен у основним школама Карловачке митрополије, Босне, Херцеговине и Далмације, доживео неколико издања и био преведен на чешки. Његовом заоставштином подигнут је манастир Св. Меланије у Зрењанину. Сахрањен је у Саборној цркви у Вршцу.

ЛИТЕРАТУРА: „Четрдесетогодишњица свештеничке службе Њ. Пр. еп. Георгија Летића, еп. Темишварског", Гласник, Темишвар, 1934, 1; Д. Најдановић, „†Георгије Летић, епископ банатски", ХМ, 1935, 9; „Некролог епископу банатском Георгију Летићу", Зборник епархије банатске, 1936, 1; С. Вуковић, „Др Георгије Летић епископ банатски поводом педесетогодишњице његовог упокојења", Гласник СПЦ, 1985, 9; С. Вуковић, Српски јерарси од деветог до двадесетог века, БгПгКраг. 1996.

Радомир Милошевић

*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)