ГАРЈАНСКИ, Владимир
ГАРЈАНСКИ, Владимир, песник, критичар (Осијек, 2. VII 1959 -- Прешов, Словачка, 3. VII 1996). На Филозофском факултету у Новом Саду дипломирао русински језик и књижевност 1987, а магистрирао с тезом „Граничне ситуације у делу Данила Киша" 1991. На истом факултету био асистент за русинску књижевност 1988--1992. Потом је у Прешову и Кошицама до краја живота био асистент и предавач јужнословенских књижевности на Универзитету „Павел Јозеф Шафарик". У истом поетичком оквиру и једнако успешно писао на русинском и српском језику поезију, књижевну критику и есејистику. Његова поезија заснива се на тамном, алогичном говору, на надреалистичкој и симболистичкој поетици. Осим апстрактне имагинације, актуелизује митски контекст у којем је веза ликова и за њих везаних судбина прилично лабава. У хришћанском митском универзуму и доживљају природе је смисаоно проходан, али многобројни екскурси у друге, хришћанству далеке митологије, остављају утисак страног тела у целини песме. У бољим песмама („Писмо Јосифу Бродском", „Сеча") препознаје се чисто изведена конструктивна идеја песме, а метафизички план сажима се у јасан симбол. Читљива је веза изванјезичке стварности, фолклора и урбаних ситуација, а текст се раслојава на природни језик, жаргон или метајезик науке. У књижевној критици и есејистици од интерпретације и анализе не стиже до описа индивидуалне поетике. Добитник наградa „Стражилово", Печат вароши сремскокарловачке и „Микола М. Кочиш".
ДЕЛА: на русинском: Рисунок слунка, Н. Сад -- Руски Крстур 1982; Цверчок у коцки ляду, Н. Сад -- Руски Крстур 1987; Курнява, Н. Сад -- Руски Крстур 1990; на српском: Жрвањ, Титов Врбас 1985; Сеча, Ириг -- Н. Сад 1989; Коњ од чудесне ноћи, Титов Врбас 1991.
ЛИТЕРАТУРА: М. М. Цап, „Градза за библиографию В. Г.", Шветлосц, 1997, 1--2; Ј. Тамаш, Историја русинске књижевности, Н. Сад 2002.
Ј. Тамаш
*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)