ГАЗИМЕСТАН
ГАЗИМЕСТАН, југозападна падина узвишења Равниште (626--582,3 м) на Косовом пољу, на подручју села Доња Брњица и Мазгит, 2,5--5 км северозападно од Приштине. Представља меморијални парк, просторну културно-историјску целину посвећену знаменитом Боју на Косову, коју чине спомен-кула и мермерни стуб са посветом српским косовским јунацима, као и две турске гробнице (Муратово турбе и Бајрактарево турбе). Назив Г. означава гробље јунака, косовско ратно поприште на простору од Г. до ушћа реке Лаб у Ситницу са старим гробовима и многобројним налазима људских костију.
На Г. налази се Бајрактарево турбе (636,2 м), маузолеј султановог заставника, по турском предању јунака који се истакао у другом Косовском боју 1448, када је угарска војска доживела пораз од Турака, а њен заповедник Јанко Хуњади спасао се бекством. Бајрактарево (Алемдарево) турбе на Г. има два безимена гроба, а око њега сачувано је седам нишана са натписима из XIX и XX в. Поред Бајрактаревог турбета, на простору између два потока (626,1 м), 1953. подигнут је Споменик косовским јунацима, кула висока 25 м, по идејној замисли Александра Дерока, у којој су на зидовима уз степеништа исписани делови из народних песама косовског циклуса. На горњој платформи куле приказан је у барељефу план Косовске битке (15. VI 1389), у којој су убијена оба владара сукобљених страна, турски султан Мурат и српски кнез Лазар.
Поводом обележавања 600. годишњице Косовске битке 1989. поред куле је постављен монолитни бели мермерни стуб са текстом о Косовском боју, сачуваном у препису из XVI в., који се приписује деспоту Стефану (1402--1404) и спада у најлепша дела српске средњовековне књижевности. Око 2 км северозападно од Г. на Мазгит-пољу у селу Мазгит налази се Муратово турбе (555,5 м). Према сведочењу извора из друге половине XV в., после Косовске битке 1389, на месту шатора и погибије султана Мурата подигнут је мермерни споменик на четири стуба са сводом под којим је била сахрањена царева утроба. Ознака за Муратов гроб на Косову пољу (sepulcrum Amurathi) појављује се од XVII в. и на картама познатих европских картографа. Споменик је био више пута препуштен пропадању и потом обнављан (1860, 1872, 1911, 1932). Данашња грађевина припада турској барокној архитектури XX в. (обнова султана Рашида из 1911--1912). Меморијални комплекс на Г. проглашен је за културно добро од изузетног значаја. Девастиран је 1999, а угрожавају га небрига албанског становништва и дивља градња.
Извори: С. Лазаревић, Књижевни радови (прир. Ђ. Трифуновић), Бг 1979; С. Ћирковић, Историјски извори о косовском боју, Битка на Косову 1389. године, Бг 1989.
Литература: Д. Лукач, „Турски натписи Муратовог и Бајрактаревог турбета", Старине Косова и Метохије I, Пр. 1961; Споменичка баштина Косова и Метохије, Бг 1999.
Гордана Томовић
*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)