Прескочи до главног садржаја

ДОЊЕ ЉУПЧЕ

ДОЊЕ ЉУПЧЕ, село на Косову и Метохији, у општини Подујево, смештено у подножју десне стране долине реке Лаб, на несту где она прима десну притоку Качандолску реку. На другој страни долине су пут и железничка пруга који повезују Приштину и Подујево са Нишом. Општинско средиште је од села удаљено око 15 км, колико и Приштина. Главни део села чини низ кућа саграђен уз долинску страну на око 550 м н.в., а припада му и неколико издвојених заселака саграђених на висинама до 800 м. Ово је старо српско село које је имало православну цркву у XV в. Од почетка XIX в. досељавају се Албанци из матичне земље, а Срби временом постају мањинско становништво које се 70-их година XX в. потпуно иселило.

С. Ћурчић

У селу је нађен римски миљоказ in situ. Овај миљоказ се налазио на раскршћу два важна римска пута, један који је водио од јадранске луке Lissus (данас Љеш у Албанији) до Naissusа (данашњи Ниш) и други који је водио од Далмације, кроз Рашку област долином Ибра ка Македонији. Ова хипотеза са заснива на натпису са миљоказа из Д. Љ., на којем је раздаљина до станице Vicianum, која се налазила на путу Lissus--Naissus, 13 римских миља, што одговара реалној дистанци до места Угљара где је лоцирана ова станица. Миљоказ је постављен у време цара Емилијана (Marcus Aemilius Aemilianus), године 253. Комуникација, која је водила од обале Јадранског мора ка Егеји, спајала се са путем Naissus--Scupi, одакле је пут водио на југ до Солуна (Thessalonica).

С. Петковић

ЛИТЕРАТУРА: Е. Чершков, „Римски пут Naissus--Scupi и станица Viciano", ГМКМ, 1961, 6; Римљани на Косову и Метохији, Бг 1969; Географска енциклопедија насеља Србије, III, Бг 2001.

*Текст је објављен у 2. књизи III тома Српске енциклопедије (2021)