ДИМИТРИЈЕВИЋ, Наум
ДИМИТРИЈЕВИЋ, Наум, лингвистa, англиста, универзитетски професор (Бањалука, 2. III 1930 -- Београд, 15. V 2014). Дипломирао 1953. на Филозофском факултету у Београду. Похађао постдипломске студије у Единбургу, где је 1963. стекао диплому из примењене лингвистике. Докторирао 1964. на ФФ у Београду (Метод у почетној настави страних језика, Бг 1966). Скоро цео радни век провео је на Катедри за англистику Филолошког факултета у Београду, од 1961. до пензионисања 1995, а у звању редовног професора од 1977. Један је од најзаслужнијих за афирмацију методике наставе страних језика као научне и педагошке дисциплине, коју је увео на постдипломске студије Фил. ф. у Београду, и у којој је као водећи стручњак објавио више публикација у земљи и иностранству. Остварио је значајан утицај као аутор или коаутор великог броја уџбеника, наставних планова и програма и стручних библиографија, руководилац пројеката и консултант просветних институција. Међу првима у Србији бавио се и неуролингвистиком (ур., Језик и мозак: избор прилога из неуролингвистике, Бл 1982; и Ђ. Видановић (прир.), Introduzione alla neurolinguistica, Болоња 1991). Био је члан неколико домаћих и међународних стручних удружења и иницијатор оснивања Друштва за примењену лингвистику Југославије 1973.
Р. Бугарски
Током читаве каријере бавио се разним видовима наставе енглеског језика, укључујући основношколски, средњошколски и универзитетски ниво. Као један од зачетника методике наставе енглеског језика у Срба, покрио је широко дијахроно поље разних метода учења у XIX и XX в., залажући се за вишестран и савремен приступ овом процесу. На групама различитог узраста извршио је низ експерименталних испитивања: домена лексичке спремности на десетак лексичких поља, брзине читања на енглеском и српском, као и општег познавања основних језичких вјештина (разумијевања говора, читања и писања). Под утицајем све прецизније психолингвистике и неуролингвистике залагао се за обраћање веће пажње како на процес учења који се одвија у когнитивном систему полазника, тако и на одабир језичких материјала који одржавају пажњу и концентрацију за ефикасније учење ван часова. Поред многобројних научних монографија, у коауторству са Карин Радовановић написао је неколико комплета уџбеника енглеског за све разреде основне школе, као и серију збирки тестова за све нивое учења.
С. Мацура
ДЕЛА: Lexical Availability, Heidelberg 1969; Истраживања у настави језика, Бг 1974; Тестирање у настави страних језика, Бг 1976; и Д. Ђорђевић, Испитивање лексичке спремности код монолингвалних и билингвалних ученика основне школе, Бг 1978; Лингвистика и методика наставе страних језика. Библиографија радова, Бг 1984; Заблуде у настави страних језика, Сар. 1984; Тестирање у настави страних језика, Бг 1999.
ЛИТЕРАТУРА: „Биографија и библиографија", у: С. Ђолић (прир.), Истраживања језика и око језика. Зборник радова посвећен професору Науму Димитријевићу, Бг 1996; „Др Наум Димитријевић", у: К. Расулић, И. Трбојевић (прир.), Катедра за англистику, 75 година рада: 1929--2004, Бг 2004.
*Текст је објављен у 2. књизи III тома Српске енциклопедије (2021)