ДДОР НОВИ САД
ДДОР НОВИ САД, деоничко друштво за осигурање и реосигурање, основано у Новом Саду 1990, као наставак предузећа чија је делатност обављана под различитим називима, а започета у Државном заводу за осигурање и реосигурање 1945. После II светског рата у Југославији социјалистичко друштвено уређење и централно планирање пресудно је утицало на све привредне активности, укључујући и осигурање. Тако и организације за осигурање од којих је касније настало акционарско друштво за осигурање „ДДОР Нови Сад а.д.о. Нови Сад", своје порекло изводе од организација насталих првих послератних година. После доношења Закона о конфискацији имовине и извршењу конфискације од јуна 1945. дошло је до спајања свих конфискованих непријатељских осигуравајућих предузећа и обједињавања њихове имовине у Државни завод за осигурање и реосигурање, који је основан три месеца раније, марта 1945. Влада ФНРЈ је марта 1947. донела Уредбу којом је поменути завод променио назив у Државни осигуравајући завод (ДОЗ). ДОЗ је био државна организација која је деловала у систему Министарства финансија и под његовим руководством као једина организација за послове осигурања и реосигурања на територији ФНРЈ. ДОЗ је 1950. отворио Дирекцију у Новом Саду за АП Војводину којa је радила до 1961, када се прекида овај државни монопол у делатности осигурања њеним гашењем и формирањем Осигуравајућег завода „Нови Сад" (ОЗ Нови Сад) крајем 1961. Овај завод је практично само променио пословну форму за обављање послова осигурања као правни следбеник ДОЗ на територији општине Нови Сад. Он је имао територијални монопол на општини свог оснивача, али је био дужан да се удружи у Југословенску заједницу осигурања (ЈЗО) која је практично одређивала услове и тарифе осигурања уз потврду Савезне скупштине. После ступања на снагу Основног закона о осигурању и осигуравајућим организацијама 1968. основан је Осигуравајући завод „Војводина". Овај завод је својом мрежом филијала покриваo привредно подручје тадашње Војводине и, у мањој мери, територију града Новог Сада где је пословао искључиво ОЗ „Нови Сад". Реорганизацијом постојећих завода за осигурање 1981. долази до формирања Заједнице осигурања имовине и лица „Нови Сад" (ЗОИЛ „Нови Сад") у чији састав је ушао ОЗ „Нови Сад" и четири филијале ОЗ „Војводина": Нови Сад, Бачка Паланка, Врбас и Бечеј. У оквиру новоформиране Сложене заједнице осигурања имовине и лица „Војводина" оснива се и Заједница реосигурања „Војводина-Ре".
Доношењем Закона о основама система осигурања имовине и лица 1990. започиње прелазак делатности осигурања са система самоуправљања, друштвених договора и самоуправних споразума и, сходно томе, заједница осигурања и заједница ризика на односе засноване на начелима тржишне привреде и стицања добити. Испуњавањем своје законске обавезе, представници заједница осигурања су поднели захтев за добијањем дозволе за оснивање деоничког друштва за осигурање. Тако је Савезни секретаријат за финансије јуна 1990. издао дозволу за оснивање деоничког друштва за осигурање, одржана је последња седница Оснивачког одбора на којој су припремљене све одлуке и акта које је требало да усвоји Оснивачка скупштина, а јуна 1990. одржана је оснивачка скупштина у Спортском и пословном центру Војводина (СПЕНС) у Новом Саду, на којој су усвојени Одлука о оснивању и Статут, именовани чланови Управног и Надзорног одбора, в.д. генералног директора и усвојени акти пословне политике, после чега је ово друштво за осигурање уписано у регистар Окружног привредног суда у Новом Саду 1. јула исте године као Деоничко друштво за осигурање и реосигурање Нови Сад, у том тренутку, као прво деоничко друштво за осигурање на територији СФРЈ. Свођење управног система на само три органа: Скупштину, Управни одбор и генералног директора несумњиво је допринело ефикаснијем управљању Друштвом. У почетку је коришћен скраћени пословни назив друштва „Осигурање и реосигурање Нови Сад дд", али је, као незграпан, убрзо напуштен у прилог скраћеног назива „ДДОР Нови Сад". Заједница реосигурања „Војводина-Ре" није желела да се споји с организацијом с којом би било основано деоничко друштво за осигурање, те се припојила у састав Деоничког друштва за реосигурање „Дунав-Ре", да би се од 1995. вратила у састав ДДОР-а и то под називом „Нови Сад Ре". Од тада је „Нови Сад Ре" имао статус дирекције у оквиру организације ДДОР Нови Сад с посебним овлашћењима у правном промету с трећим лицима, која је била уписана у судски регистар, имала свој подрачун, печат и штамбиљ и посебан биланс у оквиру биланса ДДОР Нови Сад. Ово друштво од 1990. успешно послује и заузима високо место на тржишту осигурања Србије по висини премије осигурања. Ступањем на снагу Закона о осигурању имовине и лица из 1996, уведена је обавеза организовања делатности осигурања у форми акционарског друштва, те је ово друштво преименовано у „Акционарско друштво за осигурање и реосигурање ДДОР Нови Сад." Средином 1996. у организацији ДДОР Нови Сад постојало је, равномерно распоређених на територији Војводине, 14 главних филијала: Нови Сад, Центар-екст, Суботица, Зрењанин, Вршац, Срем, Кикинда, Бечеј, Врбас, Кула, Рума, Београд, Бачка Паланка и Панчево, и четири филијале: Сента, Стара Пазова, Шид и Бачка Топола. У седишту ДДОР Нови Сад постојало је осам дирекција које су обезбеђивале испуњавање главних пословних функција за: менаџмент, маркетинг, финансије, рачуноводство, информатику, правне послове, развој и едукацију и реосигурање.
После продаје 100% државног капитала у поступку приватизације која је објављена новембра 2007, од јануара 2008. „ДДОР Нови Сад а.д.о. Нови Сад" послује као чланица италијанске групације „Fondiaria SAI", једног од водећих предузећа у области осигурања у Италији. Од Дирекције за реосигурање „Нови Сад Ре" оснива се децембра 2009. „ДДОР Ре акционарско друштво за реосигурање" као резултат испуњавања законске обавезе да се делатност реосигурања издвоји из постојеће организације у самостално акционарско друштво. Оснивачи овог друштва су били „ДДОР Нови Сад а.д.о. Нови Сад" и „The Lawrence Re Ireland Ltd". Паралелно с издвајањем реосигурања долази и до промене назива организације која се бави искључиво пословима осигурања у „Акционарско друштво за осигурање ДДОР Нови Сад, Нови Сад". Почетком новембра 2012. Управни одбор групације „Unipol Gruppo Finanziario S.p.A." одобрио je почетак спровођења управљања и координације над компанијом „Fondiaria SAI S.p.A." као и над предузећима која је ова компанија имала у оквиру своје организације, укључујући и „ДДОР Нови Сад а.д.о. Нови Сад", од када оно постаје део групације „Gruppo Assicurativo Unipol".
ЛИТЕРАТУРА: А. Тасић, Основи осигурања -- Скрипта за потребе радника Заједнице осигурања имовине и лица „Војводина", Н. Сад 1975; М. Џигурски, „Пословни систем ДДОР Нови Сад", у: Ђ. Ацин, Ђ. Цвејић (ред.), Приручник за праксу у осигурању и реосигурању, Н. Сад 1996; З. Петровић, В. Чоловић, Д. Кнежевић, Историја осигурања у Србији, Црној Гори и Југославији до 1941. године, Бг 2013; www.ddor.rs/o-nama/istorija/ (2017).
С. Јовановић
*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)