Прескочи до главног садржаја

ДАМЈАНОВИЋ, Звонимир

ДАМЈАНОВИЋ, Звонимир, ботаничар, фитофизиолог, универзитетски професор (Шавник, Црна Гора, 16. IV 1929 Београд, 31. XII 2004). Студије биологије започео је 1947. на Московском државном универзитету „Ломоносов", а завршио их 1951. на Природно-математичком факултету у Београду. По дипломирању изабран је за асистента у Ботаничком заводу ПМФ у Београду. Као стипендиста боравио је 1952/1953. у Ботаничком одељењу Краљевског колеџа у Лондону, где се посветио проучавању фотосинтезе. Експериментална истраживања у оквиру докторске дисертације обавио је у периоду 19551956, током студијског боравка у Институту за биљну физиологију Универзитета у Гетингену, у Немачкој. Докторску дисертацију под насловом „Испитивања хемотаксија код флагелата" одбранио је 1958. на ПМФ у Београду. На истом факултету је прошао сва наставно-научна звања, а за редовног професора изабран је 1984. на ПМФ у Београду и Центру за мултидисциплинарне студије. Предавао је Физиологију биљака и Кибернетику биолошких система на редовним и последипломским студијама. Године 1985. изабран је за дописног, а 1993. за редовног члана Црногорске академије наука и уметности (ЦАНУ). Веома активно је обављао дужности у различитим научним, друштвеним и политичким институцијама. Један је од оснивача Института за биолошка истраживања у оквиру којег је био и први руководилац Одсека за фитофизиологију, као и Центра за мултидисциплинарне студије, где је био дугогодишњи директор и шеф Лабораторије за биокибернетику, затим Института за биологију мора у Котору и Биолошког института у Подгорици (Титограду). Располажући изузетним знањем из биолошких и сродних природних наука, организационим способностима и визионарским идејама инсистирао је и довео до реализације интердисциплинарни приступ и изучавање опште биолошких проблема и феномена. Своју основну истраживачку делатност остваривао је на пољу физиологије биљака, посебно се бавећи одговором биљака и гљива на ефекат интермитентне светлости. Своје интересовање је проширио на област неуробиологије. Низ испитивања спроводио је у циљу разјашњења и формирања његове оригиналне биокибернетичке и биофизичке теорије. Организовао је Лабораторију за неуробиологију и екофизиологију Института за биологију мора у Котору и групу научника повезао са светски познатим институтима за истраживање мозга. Био је и председник Српског биолошког друштва, један од оснивача и први председник Југословенског друштва за биофизику, као и председник Скупштине Универзитета у Београду.

ДЕЛА: „An approach to the study of photosynthesis", Гласник Института за ботанику и ботаничке баште Универзитета у Београду, 1960, I, 2; Основи биокибернетике, Бг 1979; „Моделовање и симулација у испитивању неких биолошких система", Зборник радова у част Павла Савића, Бг 1980; и М. Ракочeвић, „Genetic code: an alternative model of translation", Annals of the New York Academy of Science, 2005, 1048.

ЛИТЕРАТУРА: М. Аџић, „Биографије и библиографије нових чланова Академије: Звонимир Дамјановић", Годишњак ЦАНУ, 1985, 13; М. Нешковић, „In memoriam Professor Zvonimir Damjanović (19292004)", Arch. Biol. Sci., Belgrade, 2005, 57, 1; Р. Булатовић (ур.) „Звонимир Дамјановић 19292004", ЦАНУ, Споменица преминулим члановима Академије, 2007, 39.

Бранка Стевановић

 

*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)