Прескочи до главног садржаја

ДОБРОВОЉАЧКЕ ДИВИЗИЈЕ

ДОБРОВОЉАЧКЕ ДИВИЗИЈЕ, јединице Војске Краљевине Србије састављене од добровољаца -- ранијих аустроугарских војника заробљених у Русији. Током 1915. у Русији су се међу некадашњим аустроугарским војницима превасходно српске, а потом и других националности, почели прикупљати добровољци за ступање у редове српске војске. У почетку су од њих формиране мање јединице, али нису упућенe у Србију због њеног војног пораза 1915. По доласку на Крф, услед смањеног укупног бројног стања српске војске и све снажнијег одзива добровољаца у Русији, српска Врховна команда је приступила одабиру командног кадра за образовање д. д. у Русији. За команданта дивизије одређен је пуковник Стеван Хаџић. Током јуна 1916. завршено је формирање дивизије јачине четири пешадијска пука. Августа 1916, појачана руским артиљеријским јединицама, дивизија је ушла у састав руског 47. Корпуса и учествовала у операцијама на простору Добруџе, где је претрпела огромне губитке. Крајем године повучена је у околину Одесе. Фебруара 1917. смењен је њен дотадашњи командант пуковник Хаџић, на чије је место постављен пуковник Драгутин Милутиновић. Јула исте године поново је послата на Румунски фронт.

001_SE_V_Stab-Dobrovoljacke-divizije-u-Odesi-1916.jpg

Непосредно по формирању Прве д. д. и њеном слању у Добруџу, приступило се образовању и Штаба корпуса и Друге д. д., за које је неопходни официрски кадар послат у Одесу. Друга д. д. је имала четири пешадијска пука. Део њених јединица је формиран до октобра 1917, а остатак након октобарске мобилизације ратних заробљеника. Командант дивизије био је пуковник Драгутин Димитријевић Уча, а била је стационирана у околини Александровска. Услед револуционарних дешавања у Русији, али и због разних међунационалних тензија и различитих схватања места и улоге добровољачких јединица, као и карактера будућег југословенског уједињења и заједничке државе, дошло је до наглог осипања бројног стања д. д. По одласку јединица Прве д. д. на фронт у Румунији, штаб корпуса и остаци Друге д. д. су из Одесе, преко Архангелска, Белог мора, Северног леденог и Атлантског океана, Велике Британије, Француске, Италије и Грчке пребачени до Солуна. Након добијања дозволе за пребацивање и трупа Прве д. д. на Солунски фронт, њене снаге су делом пребачене у Архангелск (штаб и 1. бригада), а затим преко Велике Британије и Француске до Солуна, док је њен остатак (2. бригада) превезен сибирском железницом до Порт Артура, а потом бродовима до Солуна.

По пристизању главнине Прве д. д. у Солун, преформирањем дотадашње Вардарске дивизије српске војске формирана је Југословенска дивизија. Првобитна намера је била да она носи назив Д. д. Срба, Хрвата и Словенаца, али се од тога одустало, те је одлучено да добије назив Југословенска дивизија. У њен састав ушла је 1. бригада Прве д. д., као 1. југословенска бригада. Из раније Вардарске дивизије су преузети 21. и 22. пешадијски пук, спојени у 2. вардарску бригаду, док је дотадашњи 23. пешадијски пук те дивизије расформиран. Из Вардарске дивизије су преузети и сви њени ранији делови, тачније инжињеријске, артиљеријске, коњичке и позадинске јединице, допуњене добровољачким људством. По доласку 2. бригаде Прве д. д. на Солунски фронт, јединице њених пукова -- 3. и 4. пука су априла 1918. попуниле јединице Југословенске дивизије. Исто тако, од ранијих јединица Друге д. д. образовано је 16 чета јачине 4--5 официра и 150 војника и подофицира, при чему се водило рачуна да се сачува целина старих јединица, како би војници остали са својим ранијим старешинама, као и да што већи број војника буде заједно и у новоформираним четама. Тако образоване чете распоређене су по различитим пешадијским пуковима српске војске.

ЛИТЕРАТУРА: В. Максимовић, Споменица Прве српске добровољачке дивизије 1916−1926, Бг 1926; И. Јовановић, С. Рајковић, В. Рибар, Југословенски добровољачки корпус у Русији. Прилог историји добровољачког покрета (1914−1918), Бг 1954; Р. Кашанин (ур.), Добровољци у ратовима 1912−1918. Доживљаји и сећања, Бг 1971; Н. Поповић (прир.), Југословенски добровољци у Русији 1914−1918, Бг 1977; Я. Вишняков, А. Тимофеев, Г. Милорадович, Армия без государства. От сербского к югославянскому добровольческому корпусу в России во время Первой мировой войны, Москва 2014; М. Мицић, Незапамћена битка. Српски добровољци у Русији 1914−1918, Н. Милошево 2016.

Александар Животић

 

*Текст је објављен у 2. књизи III тома Српске енциклопедије (2021)