ДАНИЛОВИ НАСТАВЉАЧИ
ДАНИЛОВИ НАСТАВЉАЧИ, непосредни анонимни ученици архиепископа Данила II (XIV в.). Коначно обликовање Зборника житија краљева и архиепископа српских припало је његовим ученицима. Није сасвим утврђен њихов број. Обично се сматра да је био један главни, који се засебно назива Даниловим учеником. Постоји мишљење да је он био хиландарски монах уз претпоставку да се можда звао Григорије. Њему се приписује Житије Данила Другог, Житије Стефана Уроша Трећег Дечанског и Житије краља Стефана Душана. Постоји могућност да је он дометнуо и прерадио неке делове у Даниловим житијима краља Драгутина и краља Милутина. Поред овог ученика указује се могућност да су у састављању Зборника учествовала још два настављача Даниловог дела. Њима припадају краћи радови о архиепископима Сави II, Данилу I, Јакову, Јевстатију II, Сави III и Никодиму, као и о патријарсима Јоаникију, Сави и Јефрему. Од свих ових дела истиче се уметничким одликама Житије Данила Другог. Данилов живот приказан је на узбудљив и драматичан начин, са ударним епизодама његове одбране манастира Хиландара од каталанских разбојника.
ДЕЛА: Животи краљева и архиепископа српских, Зг--Бг 1866; Животи краљева и архиепископа српских, Бг 1935; Г. Мак Данијел (прир.), Данилови настављачи, Бг 1989.
ЛИТЕРАТУРА: С. Станојевић, „Белешке о склопу Даниловог Родослова", ЛМС, 1895, 183; Љ. Стојановић, „Житија краљева и архијепископа српских од архијеп. Данила и других", Глас СКА, 1923, CVI; Ђ. Трифуновић, „О архиепископу Данилу II и његовом ученику", у: Архиепископ Данило и др., Животи краљева и архиепископа српских, Лондон 1972.
Т. Јовановић
*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)