БОЛЕЧ
БОЛЕЧ, село у близини Београда, у општини Гроцка, смештено између Дунава и његове притоке Завојничке реке (Белечице), на 80–280 м н.в. Налази се јужно од пута Београд (16 км) – Смедерево и тзв. Кружног пута. Формирало се груписањем кућа дуж сеоских путева, добивши неправилан облик и мрежаст распоред улица. Издужено је правцем север–југ. Чине га три дела: Доња, Горња и Средња Капија. Помиње се 1528. и 1536, када је имало 42 дома. Године 1921. у Б. је било 1.050 житеља. Брз развој почиње ширењем урбане зоне Београда, која обухвата и ово село. Године 2002. имало је 5.750 становника, од којих 95% Срба. У селу се налазе основна школа, месна канцеларија, земљорадничка задруга и пошта. Највећи део становништва (94,9%) оријентисан је на запошљавање у неаграрним делатностима у Београду.
Драгица Р. Гатарић
У Б. се налази античко насеље са вилом. На простору римског грађевинског комплекса, који је био повезан са насељем Tricornium (Ритопек), нађена је бронзана глава римског цара Макрина (217–218), једно од најквалитетнијих дела империјалне скулптуре. Рађена је у источним уметничким центрима (Антиохија?). Читав грађевински комплекс је припадао неком високом магистрату, можда прокуратору царских рудника на Космају.
Александар Јовановић
ЛИТЕРАТУРА: В. Кондић, „Бронзани портрет цара Макрина нађен у Болечу код Београда", ГГБ, 1971, XVIII; „Bronze Portrait of the Emperor Macrinus", Arch. Iug, 1972, XIII; Географска енциклопедија насеља Србије, I, Бг 2001.
*Текст је објављен у 2. књизи I тома Српске енциклопедије (2011)