БОЈНИК
БОЈНИК, центар општине у Пустој Реци, површине 264 км2 са 36 насеља. Изграђен је у долини Пусте реке, на раскрсници локалних путева (ка Лесковцу (22 км), Прокупљу, Лебану и околним селима). Развијао се на око 250 м н.в. дуж тих путева, формиравши радијални облик и распоред улица. Помиње се 1516. и у прво време се развијао као село. После окршаја с партизанима, у којем су страдали бугарски војници, окупатор је 1942. извршио велики масакр цивилног становништва. Шездесетих година XX в. постаје центар општине и постепено добија функцију централног места за ужу околину. У Б. је 2002. живело 3.159 становника, од којих 85,8% Срба и 13,6% Рома. На територији општине живи 13.118 становника. У Б. се налазе све административне општинске установе, основна школа, пољопривредно-машинска школа и неколико мањих привредних предузећа.
Драгица Р. Гатарић
У Б. се налази и археолошко налазиште из античког периода. Евидентирани су трагови римске виле (villa rustica) или пољског имања (praedium) са некрополом и маузолејем. На локалитету је пронађена глава од доломита у природној величини, која представља зрелог мушкарца; сматра се да би то могао бити приказ власника у оквиру сепулкралног амбијента, мада постоји мишљење да је реч о статуи цара Валеријана (253–260).
Александра Јовановић
ЛИТЕРАТУРА: С. Ерцеговић Павловић, Д. Костић, Археолошки споменици и налазишта лесковачког краја, Бг–Лесковац 1988; М. Јоцић, „Археолошко налазиште у Бојнику", ЛЗ, 1989, XXIX; Географска енциклопедија насеља Србије, I, Бг 2001.
*Текст је објављен у 2. књизи I тома Српске енциклопедије (2011)