Прескочи до главног садржаја

АРХАНЂЕЛИ

АРХАНЂЕЛИ (грч. rcggeloi), виши анђели, поглавари и вође анђела (Михаил, Гаврил, Рафаил, Урил, Салатил, Јехудил, Варахил и Јеремил), становници неба који на земљи интервенишу Божјом наредбом или допуштењем, како сведочи Свето писмо и искуство Цркве. Најавиће други Христов долазак на земљу и пратиће га. Михаил (ко је као Бог, ко је раван Богу) помиње се у Старом завету као кнез анђела који прискаче у помоћ изабраном народу, отуда звање архистратига, тј. војводе. Гаврил (муж човек Божји, снага Божја), главни Божји весник, преноси најважније Божје поруке људима. Пророку Данилу јавља пророштва и објашњава утваре, Захарији преноси поруку о рођењу Претече и кажњава га што му није поверовао, Пресветој Дјеви Марији доноси вест да ће родити Спаситеља човечанства. Михаила и Гаврила Црква сматра првим међу осталим анђелима. Рафаил (лечење Божје) по Божјем благослову доноси људима излечење од болести. Пратилац је и заштитник Товије којем је донео излечење, по једном старозаветном апокрифу постављен над свим људским болестима и ранама. Урил (огањ Божји, светлост Божја) јесте арханђел чији је задатак да просветљује људе. Упутио је Јездру у рад и објаснио му тајанствене Божје путеве, а према поменутом апокрифу, постављен је да управља небеским светлима. Салатил (молитвеник Божји) помиње се у апокрифима и Светом писму, а Јехудил (славитељ Бога) у старозаветним апокрифним књигама, док се у Светом писму не помиње по имену, али се његово постојање наслућује. Варахил (благослов Божји) не помиње се у Светом писму него само у апокрифима. Јеремил (узвишење Божје) помиње се у апокрифима као арханђел. Ликовни приказ арханђела је чест у црквеном живопису по устаљеном канону. Арханђел Михаило слика се као борац са обичним или огњеним мачем, често у положају како убија апокалиптичну аждају сатану. Обучен у панцир, носи штит, војнички појас и инсигније војводског чина. Често у левој руци држи Земљину куглу са иницијалима Д Х К, што је скраћеница од Христос Господар Космоса. У XIX в. услед непознавања православне иконографије Михаило је сликан с пупком, што је ознака људских бића рођених од мајке. Арханђели су духовна, нерођена бића и зато се сликају без пупка, као што се слика и Адам, који такође није рођен него је створен. Арханђел Гаврило слика се одевен у дугу тунику, са појасом, са жезлом или диском са Христовим ликом у рукама. На ликовној представи Благовести, Гаврило се увек слика са крином у руци. Арханђел Рафаило се слика као путник са штапом у руци. Остали арханђели Урил, Салатил, Јехудил, Варахил и Јеремил ређе се појављују у иконографији, а ако се сликају, онда је то у складу с њиховим поменом у Светом писму.

Радомир Милошевић

001_tabla-Arhandjeli.jpg

У фолклору Михаило се често јавља као свети ратник и змајеборац, паралелно са св. Ђорђем и св. Сисином, али се никад не помиње по имену него увек само као А./Арханђео. Код јужних Словена за А. се везује предање с мотивом поделе небеских дарова. А. Михаилу је у тој подели припала брига о мртвим душама, па се његов дан и празновао „за лаку смрт" (заради умирачката). У Србији су се пред његову икону остављали дарови како би се избегла болест и одложио смртни час. Према положају А. у простору и његовим инсигнијама одређује се хоће ли болесник/самртник преживети или неће: ако му А. стоји код главе, живеће; ако стоји код ногу неће; ако а. стоји болеснику код главе али у десној руци држи мач, а у левој јабуку (нарочито златну, јер се њоме душа мами да изиђе из тела) смрт је неизбежна. Према народним веровањима, душа не може сама од себе напустити тело, него А. Михаило мора у томе да јој помогне. Зато што не прави разлику између богатих и сиромашних, старих и младих, здравих и болесних итд., него сваку душу одводи на исти начин кад јој дође време, А. је најпоштованији светац у народним причама. Зато се сматра праведником и заједно са Смрћу бира за крштеног кума сиромаховом детету, испред св. Николе, св. Петра, па чак и самог Бога. На основу неких локалних предања, св. А. је правио разлике у начину вођења душе праведника и душе грешника. Душе би водио на небо где је на теразијама мерио добра и зла дела, а затим би праведне душе предавао св. Петру док би грешнике бацао у пакао. У народу се веровало, а понегде се и данас верује, да су свеци А. Михаило и А. Гаврило још живи свеци, те им се по обичају није кувало славско жито. Православна црква настоји да у том смислу едукује своје вернике учећи их да се славско жито не спрема за покој душе свеца, него као помен свим упокојеним прецима који су нам у аманет оставили прослављање Крсне славе.

Мирјана Детелић; Лидија Б. Радуловић

ЛИТЕРАТУРА: В. Чајкановић, Расправе и грађа, I, Бг 1934; Л. Мирковић, Хеортологија, Бг 1961; The Blackwell Dictionary of Eastern Christianity, Oxford 2001; Славянские древности, III, Москва 2004; Р. Милошевић, Православна агиологија, Смед. 2004.

 

*Текст је објављен у 1. књизи I тома Српске енциклопедије (2010)