ЂУКНИЋ, Никола
ЂУКНИЋ, Никола, лекар, хирург, универзитетски професор (Краљево, 14. IX 1897 -- Ниш, 27. VI 1972). Са српском војском повукао се као младић преко Албаније, одакле је послат у Француску. У Ници је завршио убрзани матурантски курс и затим добио стипендију за студије медицине у Бордоу, где је положио пријемни испит као трећи у рангу. Медицински факултет је завршио 1922, био међу најбољима у генерацији. По завршеним студијама вратио се у Србију, где је после општег лекарског стажа краће време радио као лекар на Руднику, а потом је добио специјализацију из опште хирургије код Миливоја Костића. Специјалистички испит из хирургије положио је 1926. Указом Министарства здравља упућен је у Приштину, где је основао Хируршко одељење, а потом је постављен за шефа Хируршког одељења у Призрену. Године 1931. постављен је за шефа Хируршког и гинеколошког одељења у Скопљу, где је едуковао кадрове који су по оснивању факултета у Скопљу постали професори. Године 1941. по распаду српске војске, у коју је био мобилисан, постављен је за шефа Хируршког одељења Државне болнице у Нишу. Године 1944. по позиву отишао је у Озренски партизански одред. По ослобођењу постављен је за начелника санитета Друге армијске области. После демобилизације постављен је за шефа Хируршког одељења Градске болнице у Нишу, где је едуковао више хирурга. Године 1959. именован је за председника Матичне комисије за формирање Мед. ф. у Нишу, потом је биран за декана у два мандата, а у трећем 1971. отишао у пензију са 50 година лекарске службе. Бавио се абдоминалном, ортопедском, торакалном и уролошком хирургијом. Објавио је више радова у домаћим и страним часописима. Најпознатији су његови радови из хирургије желуца и хируршког лечења илеуса (Reaction de fixation dans la tuberculose, Bordeaux 1922; и М. Петковић, Операбилни рак желуца: клиника и радиологија, Ниш 1972). Носилац је Албанске споменице, Ордена Св. Саве V и IV реда, Ордена заслуга за народ и Oрдена рада.
ДЕЛА: и В. Крајчић, „Коштани тумори гигантских ћелија комбиновано лечени" САЦЛ, 1957, 85, 11; и В. Крајчић, В. Дражић, „Карцином дојке на Хируршком одељењу болнице у Нишу", и В. Костић, „Резултати лечења рака дебелог црева у болници у Нишу за последњих десет година", Зборник радова Другог конгреса лекара Србије одржаног од 9. до 12. октобра 1955. године у Нишкој Бањи, III. Саопштења и дискусије. Бг 1957; и М. Станковић, С. Станковић, „Спонтане унутрашње холедоходуоденалне фистуле", Acta medica Medianae, 1962, 1.
ЛИТЕРАТУРА: Р. Живић, „Никола Ђукнић (1897--1972)", Лекар, 1985, 83: 9; Великани нишке медицине, Ниш 1997; Р. Чоловић, Хроника хирургије у Србији, Бг 2002; М. Милановић, Биографски лексикон. Познати српски лекари, Бг--Торонто 2005.
Р. Чоловић
*Текст је објављен у 2. књизи III тома Српске енциклопедије (2021)