Прескочи до главног садржаја

ВУКОВИЋ, Божидар

ВУКОВИЋ, Божидар (Dionisio della Vecchia), штампар, издавач, племић (? -- Венеција, после 6. XI 1539). Вероватно је рођен у Подгорици, пре 1516. преселио се у Венецију где је наставио да се бави трговачким пословима и где је у два наврата покретао српску штампарију. Уз српски потпис Вуковић од Ђурића Подгоричанин, користио се и породичним презименом своје супруге Аполоније della Vecchia (према венецијанском дијалекту чита се Веча). Два његова тестамента, један из фебруара 1534. и други из 6. XI 1539, сведоче како о знатној имовини коју је поседовао од Венеције до Подгорице, Бара и Скадра, тако и о члановима уже породице и родбинским везама које је одржавао у отаџбини. Током 1540. већ је био упокојен, а у складу са својом последњом жељом, сахрањен је у манастиру Старчева Горица на Скадарском језеру. В. је био друштвено и политички активан -- 1534. званично је од цара Карла V проглашен за племића а 1536. постао је председник (гасталд) Братства Грка у Венецији. Нешто касније, од истог цара и папе Павла III добио је дозволу за штампање српских књига. Штампарија је организована у два наврата. На изради књига учествовала су црквена лица из српских земаља -- Пахомије „од Црне Горе од Реке" (у првом циклусу), Мојсије Дечанац, Теодосије и Генадије из Милешеве (у другом циклусу). Осим увођења различитог формата књиге, штампарију одликује и обилно коришћење илустративног материјала, које је у Минеју најснажније испољено. Штампарија коју је у Венецији основао В. радила је све до осме деценије XVI в.

С.таноје Бојанин

001_III_Bozidar-Vukovic_Praznicni-minej.jpgРад на издавању српских богослужбених књига отпочео је непосредно по утемељењу штампарије (1519), потпомогнут монасима Пахомијем са Скадарског језера, Мојсијем Дечанцем, родом из Будимља, и Теодосијем и Генадијем из Милешеве. Штампао је Служабник (1519), Псалтир са часловцем (1520), Зборник за путнике -- Молитвеник (1520), Зборник за путнике -- Молитвеник (1536), Октоих петогласник (1536--1537) и Празнични минеј (1538). Нека од тих издања касније су прештампавана. Благодарећи посредницима из Дубровника, Котора и Милешеве, књиге из штампарије В. широко се распрострањују по православним крајевима где доприносе очувању верског и националног идентитета српског народа под турском влашћу. Поред узорне штампе и пробраних текстова преузетих из српског рукописног наслеђа, на популарност издања штампарије В. посебно је утицала графичка опрема. Док је у првим књигама она једноставна, сачињена од иницијала и заставица које доследно опонашају рукописну орнаментику, у последње три књиге она се знатно усложњава и обогаћује бројним ликовима светитеља и празничних сцена. Невеликог формата и складно уклопљене у штампани текст, те илустрације извела су најмање двојица искусних дрворезаца наглашеног осећања за нарацију, декоративност и чистоту цртежа. Њихови иконографски предлошци потичу из српског сликарског наслеђа, о чему најречитије сведоче ликови светих Саве Српског, Симеона Немање и Стефана Дечанског. Богатством дрвореза нарочито се истиче Празнични минеј. Његове илустрације послужиле су касније као предлошци српским илуминаторима, златарима и живописцима (зидно сликарство у Св. Клименту у Мостаћима, Никољу и Благовештењу Кабларском), а утицале су и на графичку опрему руске, украјинске, грчке и румунске штампане књиге.

Поред трговачких послова и штампарства, В. је као имућан и образован млетачки грађанин доста путовао, бавио се политиком а остао је упамћен и као приложник манастира на Скадарском језеру, Милешеве, Хиландара и цркава Св. Ђорђа Грчког у Венецији и Св. Ђорђа у Подгорици. О В. је Катарина Брајовић написала роман Штампар и Вероника (Бг--Цт 2012).

З.оран Ракић

ЛИТЕРАТУРА: Љ. Стојановић, Стари српски записи и натписи, I, Бг 1902; Д. Медаковић, Графика српских штампаних књига XV--XVII века, Бг 1958; Ј. Тадић, „Тестаменти Божидара Вуковића, српског штампара", ЗФФ, 1963, VII/1; С. Петковић, „Порекло илустрација у штампаним књигама Божидара Вуковића", ЗМСЛУ, 1976, 12; А. Сковран, „Војвода Божидар Вуковић -- Dionisiо della Vecchia, гасталд Братства св. Ђорђа Грчког у Венецији", Зограф, 1977, 7; Ј. Миловић (ур.), Штампарска и књижевна дјелатност Божидара Вуковића Подгоричанина, Тг 1986; М. Пешикан, К. Мано Зиси, М. Ковачевић (ур.), Пет векова српског штампарства 1494--1994: Раздобље српскословенске штампе XV--XVII век, Бг 1994.

 

*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)