ГРАЈЕВЦЕ
ГРАЈЕВЦЕ, село у јужној Србији, на североисточном ободу Лесковачке котлине. Изграђено је на југозападној периферији Бабичке горе уз десну обалу Јужне Мораве, низводно од ушћа Купиновачке реке. Удаљено је око 6 км од општинског средишта Лесковца, с којим је, преко села Биљаница, повезано локалним путем дугим 10 км. Изграђено је 1872. када је имало 35 кућа са 226 становника. Касније је вршено досељавање становништва из околине Лебана, Врања, Црне Траве и из околних села. Ово је типична депопулациона средина и број становника је од 1953 (719 становника) до 2011 (374 становника, од којих су сви Срби) константно смањиван. Насеље има овалну основу и мрежаст распоред улица и издужено је дуж планинског подножја на висини од око 250 м н.в.
Србољуб Ђ. Стаменковић
Према досадашњим подацима, у Г. су забележена два римска археолошка локалитета. Реч је о локалитетима Селиште и Двориште Милорада Трајковића. Локалитет Селиште налази се на једном доминантном брежуљку на десној обали Јужне Мораве, недалеко од локалитета Градац код Злокућана, поред пута који од Градца води ка селу Манојловцу. Локалитет је убициран на имању Слободана Тасића. Његова дужина у правцу север--југ износи око 100 м. Терен се са свих страна благо спушта, док је само у правцу Мораве пад нешто оштрији. На овом простору забележена је римска опека на простору око 50 м2, као и фрагменти римске керамике. Двориште Милорада Трајковића налази се у непосредној близини локалитета Селиште. Овде је 1955, приликом копања темеља за кућу, откривен део масивног зида израђеног од великих камених блокова. Том приликом ископан је и велик број фрагментованих тегула. Тегуле на гомили констатоване су у дворишту Милорада Трајковића и 1984, када је вршено рекогносцирање овог положаја. Поред поменутих налаза, у старом нумизматичком инвентару Народног музеја у Лесковцу постоји податак да је у Г. нађен примерак римског бронзаног новца који је у Музеј 1956. донео Драгомир Максић.
Софијња Стаменковић
ИЗВОРИ: Архива Народног музеја у Лесковцу; Архива Археолошког института у Београду.
ЛИТЕРАТУРА: М. Гарашанин, В. Ивановић, Праисторија лесковачког краја, Лесковац 1958; С. Ерцеговић Павловић, Д. Костић, Археолошки споменици и налазишта лесковачког краја, Лесковац 1988; Географска енциклопедија насеља Србије, II, Бг 2001; А. Булатовић, С. Јовић, Лесковац: Културна стратиграфија праисторијских локалитета у Лесковачкој регији, Бг--Лесковац 2010.
*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)