ГАЈИЋ, Алекса
ГАЈИЋ, Алекса, стрип-аутор, илустратор, аниматор (Београд, 20. V 1974). Дипломирао 1998. на Фaкултету примењених уметности у Београду, у класи Растка Ћирића, колор стрип-албумом Технотајз (Technotise). Још као студент објављује своје прве стрипове и постаје стални сарадник Политикиног забавника. Пуну афирмацију на пољу стрипа донела му је сарадња са француском издавачком кућом „Солеј", за коју је са сценаристкињом Валери Манжен 2000--2006. креирао шест колорних стрип-албума Бич божји (Le Fléau des Dieux), објављених у још осам земаља. У Србији је осим ових албума објавио и два издања албума Технотајз (2001, 2009), према сценарију Дарка Гркинића, као и неколико краћих стрипова. Илустровао је више књига за разне издаваче и као илустратор сарађивао у многим часописима и магазинима. Аутор је неколико музичких и економскопропагандних видео-спотова, затим низа рекламних памфлета, летака, новинских огласа, реклама, календара, плаката итд. Учествовао је на више колективних изложби, а приредио је и четири самосталне, од којих је најзначајнија одржана 2005. у Музеју примењене уметности у Београду. Од 2006. до 2009. ради на свом првом, истовремено и првом српском дугометражном анимираном филму за одрасле, Технотајз: Едит и ја. Филм је приказан на преко 20 фестивала и више пута је награђиван. Након тога (2011--2012) по сценарију Валери Манжен реализује два албума стрипа Драко (Drakkо) за француског издавача „Квадрантес". Почетком 2013. представио је јавности кратки анимирани филм Успон и пад уметности. У последње време ангажован је на концептуалном пројекту Чудесни стрипови, у оквиру којег су настали У шрафовима, Скреп бук и Пљоснати стрип, које је објавио „Систем Комикс", као и награђени Камени стрип и Премотавање. За свој рад на стрипу и илустрацији добио је више награда и признања: награду за иновацију (2011, 2012) и гран-при (2012) на Међународном салону стрипа у Београду, плакету на Међународном Златном перу Београда (2013) и награду за илустрацију на Београдском сајму књига (2013).
З.дравко Зупан
У погледу технике, Г. се служи акварелом, тушевима у боји, дрвеним бојицама и темперама, али из оквира класичног излази својим мултимедијалним варијацијама. Користећи разноврсне материјале попут камена, дрвета, текстила, стакла, различитих предмета из свакодневног окружења, он излази из сфере очекиваног у домену стрип-уметности и ствара стрип-објекте. У својим радовима често комбинује илустрацију, компјутерску 3D анимацију и видео-едитинг. Г. рад карактерише спектар различитих сензибилитета и стилова, прилагођен тематици и изражен прецизним цртежом и допадљивим формама.
И.вана Женарју Рајовић
ЛИТЕРАТУРА: А. Туцаков, „О аутору", Алекса Гајић: виртуелна реалност -- реална виртуелност, Бг 2005; A. Гајић, Eпски хероји и град будућности, Н. Сад 2012.
*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)