ДРУШТВО МАТЕМАТИЧАРА СРБИЈЕ
ДРУШТВО МАТЕМАТИЧАРА СРБИЈЕ, струковно удружење основано јануара 1948. под именом Друштво математичара и физичара НР Србије, а од 1981. ради под садашњим називом. Основни сектори деловања су: научни (научне секције, издавање научних часописа, организовање националних конгреса и научних симпозијума, представљање домаћих математичара у међународним асоцијацијама); наставни (активно учешће у реформама наставе математике и информатике, стручно усавршавање наставника, организовање семинара, издавање стручног часописа); рад са младим математичарима и информатичарима (организација такмичења, издавање часописа и објављивање посебних публикација намењених младим математичарима и информатичарима, организовање припрема, као и летњих и зимских школа и др.).
У сарадњи са другим друштвима и факултетима, ДМС је до сада било организатор 14 националних конгреса математичара (раније заједно са физичарима и астрономима). Поред тога, организовани су међународни симпозијуми: „Диференцијалне и парцијалне једначине", „Нумеричко решавање диференцијалних једначина", „Координација наставе математике и физике", „5. балкански конгрес математичара", „Топологија и њене примене" (пет симпозијума), „Комплексна анализа и примене" (три симпозијума), „Математичка анализа и њене примене" (два симпозијума). Од 1949. ДМС издаје научни часопис Весник Друштва математичара и физичара НР Србије (од 1963. под називом Математички весник), који је укључен у већину међународних база таквих часописа. Од 1998. издаје се и научни часопис The Teaching of Mathematics у којем се објављују истраживачки чланци из наставе математике. ДМС је активни члан следећих међународних асоцијација: International Mathematical Union (IMU), European Mathematical Society (EMS), Mathematical Society of Southeastern Europe (MASSEE), American Mathematical Society (AMS), International Commission of Mathematical Instruction (ICMI).
Од свог оснивања, ДМС је активно учествовало у многим реформама наставе математике (касније и информатике), залажући се за модернизацију те наставе и значајније место математике у наставним плановима и програмима. Оно је имало пресудну улогу у активностима везаним за оснивање Математичке гимназије у Београду, као и увођењу специјализованих математичких одељења гимназија и завршних разреда основних школа у Београду и другим местима у Србији. Стручно усавршавање наставника математике и информатике је једна од сталних активности ДМС, што укључује редовни годишњи Републички (Државни) семинар о настави математике (и информатике) са више стотина учесника. Стручни часопис Настава математике излази од 1952. и има важну улогу у усавршавању наставника.
Рад са младим математичарима (касније и информатичарима) одвија се у више праваца. Велик део издавачке делатности ДМС посвећен је младима, а у томе се истичу Математички лист за ученике основних школа (који излази редовно од 1968), Тангента (часопис за ученике средњих школа, излази од 1995) и едиција „Материјали за младе математичаре", у којој се, почев од 1964, објављују материјали намењени за рад са ученицима обдареним за математику. Други правац деловања је организовање разних врста припрема за такмичења, укључујући редовне летње и зимске школе. Најзад, најпопуларнији вид овог рада је организовање такмичења (које је почело 60-их година ХХ в.) у којима сваке године учествује више десетина хиљада ученика. Тренутно се организује пет таквих такмичења (из математике, односно информатике, за основне и средње школе, као и међународно такмичење „Кенгур без граница"), свако у више ступњева (од школских такмичења до Српске математичке, односно информатичке олимпијаде). Такође, ДМС је организатор учешћа наших екипа на седам међународних такмичења: International Mathematical Olympiad (IMO), Balkan Mathematical Olympiad (BMO), Junior Balkan Mathematical Olympiad (JBMO), European Girls' Mathematical Olympiad (EGMO), International Olympiad in Informatics (IOI), Balkan Olympiad in Informatics (BOI) и Junior Balkan Olympiad in Informatics (JBOI)), од којих је неке и само иницирало (JBMO и JBOI). Посебно треба истаћи резултате Теодора фон Бурга који је са четири златне, једном сребрном и једном бронзаном медаљом на IMO једно време био први на листи најуспешнијих светских такмичара тог најпрестижнијег математичког такмичења.
ДМС је све време давало значајан допринос унапређивању међународне сарадње кроз сва три сектора деловања. Захваљујући специфичном положају Југославије као несврстане државе, сви међународни научни и стручни скупови, организовани у периоду 1948--1991, као и међународна такмичења младих математичара, постајали су место сусрета њихових учесника с обе стране тада постојеће „гвоздене завесе". ДМС је одиграло важну улогу у повећању броја учесника IMO и претварању тог такмичења у светско, тако што је на Девету олимпијаду, одржану код нас 1967, по први пут позвало неколико земаља западне Европе. Успешно деловање ДМС темељи се на прегалаштву чланова и прихваћености широког спектра активности у математичкој јавности Србије. Одлучујући допринос приказаној афирмацији Друштва дали су његови оснивачи и духовни покретачи, носиоци реализације многобројних активности и представници математичара Србије (и Југославије) у међународним асоцијацијама математичара, IMU и ICMI: Тадија Пејовић (први председник ДМС), Војин Дајовић, Ђуро Курепа, Богољуб Станковић, Милица Илић Дајовић и др.
ИЗВОР: www.dms.rs.
ЛИТЕРАТУРА: Група аутора, „70 година рада Друштва математичара Србије", Настава математике, 2018, 53, 1--2.
В. Андрић; З. Каделбург; В. Мићић