Прескочи до главног садржаја

ВУКИЋЕВИЋ, Никола Ђ.

ВУКИЋЕВИЋ, Никола Ђ., педагог (Сомбор, 20. XI 1830 -- Сомбор, 26. X 1910). Завршио је класичну гимназију у Сегедину (пијаристичку), Српску православну гимназију у Сремским Карловцима и Учитељску школу у Сомбору. Посветио се проучавању радова хришћанских теолога и педагога (Нимајера, Келнера, евангелисте Палмера; Грубеа и Динтера који су следбеници Базедова, као и дела Песталоција и Карла Кера). Отуда га српски историчари педагогије сврставају међу религијски усмерене педагоге и песталоцијанце. Није имао систематско педагошко образовање, али је важио за једног од најобразованијих и најангажованијих. Поред рада у Учитељској школи у Сомбору, где је био директор, био је активан и на развоју српских аутономних школа у Хабзбуршкој монархији. Био је уредник Школског листа и писац уџбеника. Сарађивао са Ђ. Натошевићем и настојао да реализује његове педагошке идеје. Успешно је сарађивао и са просветним властима у Бечу. Написао је неколико уџбеника за основне школе и више расправа у Школском листу и Србском дневнику, а уређивао је и Пријатељ српске младежи. Почео је са религијском педагошком оријентацијом, а касније се усмерио ка хербартијанству.

ДЕЛА: Спомоћна књига за разјашњавање црквеног појања што се у српским народним школама учи, Со 1865; Библичне повести Новог завета, Со 1869; Огледало христијанске добродјетељи, Беч 1872; Отачаствени и општи земљопис, Пан. 1873; Повесница народа српског од најстаријих времена до пропасти на Косову, Пан. 1874; Изјашњење свете литургије, Пан. 1876; Кратки катихизис..., Пан. 1879; Прва настава у вери, Пан. 1879; Мала свештена историја за српске школе, Пан. 1880.

ЛИТЕРАТУРА: Р. Макарић, Сомборска учитељска школа у периоду делатности Николе Вукићевића, Н. Сад 1965; Р. Достанић, Натошевићева реформа школе, Н. Сад 1987; Р. Родић, „Никола Вукићевић", Норма, Со, 1998, 4; М. Степановић, Никола Ђ. Вукићевић: (1830--1910): животопис и библиографија, Со 2010.

Н. Трнавац