Прескочи до главног садржаја

ВРМЏА

ВРМЏА, село на северној периферији Сокобањске котлине, на контакту јужне, стрме стране планине Ртањ, са планинском подгорином. Са општинским центром Сокобањом повезано је локалним путем дугим 11 км. Насеље је на крају уског, планинског дела долине Врмџарске реке (десна притока Моравице, слив Јужне Мораве) на 390 до 600 м н.в. Oсим компактног дела села постоји и неколико издвојених махала. У историјским изворима В. се помиње од 1455. Староседелачко становништво је пореклом са Косова, из Кривог Вира, околине Сврљига и из околних насеља. Током друге половине XX в. дошло је до нагле депопулације. Године 1948. село је имало 1.593 становника, 2002. 606, а 2011. 497 (97,4% Срба). У пољопривреди је радило 81,3% активног становништва. У селу су православна црква, четвороразредна основна школа, месна канцеларија коју користи и суседно село Трговиште и здравствена станица.

С. Ђ. Стаменковић

На кречњачкој стени изнад Сокобање констатовани су остаци римског и рановизантијског утврђења. Ово утврђење, зидано од ломљеног камена везаног кречним малтером, на неким местима има бедеме очуване и до 2 м висине. Кастел у В. бранио је важан пут, који је спајао долину Белог Тимока и археометалуршки центар у Равни (Timacum Мinus) са рудном облашћу Црне Реке и римским рударско-металуршким центрима у Лукову, Валакоњу, Савинцу, Подгорцу и Оснићу.

С. Петковић

ЛИТЕРАТУРА: Ф. Каниц, Србија. Земља и становништво од римског доба до краја XIX века, II, Бг 1985; Географска енциклопедија насеља Србије, IV, Бг 2001; S. Petković, „The Traces of Roman Мetallurgy in Еastern Serbia", Јournal of Мining and Мetallurgy, B, 2009, 45, 2.