ВРБНИК
ВРБНИК, село у Хрватској, у Шибенско-книнској жупанији, смештено на северној подгорини планине Промина, западно од поља Косово, око 3 км јужно од Книна. На источној периферији насеља су пут и железничка пруга Книн-- Шибеник. Општинско средиште Бискупија је око 5 км према југоистоку. Насеље је дисперзивног типа и чини га десетак малих заселака изграђених по крашкој површи висине око 350 м. Године 1991. имало је 1.332 становника (85,5% Срба). Током грађанског рата број становника је нагло смањен: 2001. било је 323 (84,5% Срба), а 2011. 447 становника.
М.ирко Грчић
У В. се налази парохијална црква Св. Николе подигнута 1675, а обновљена 1798, што потврђује натпис на зиду апсиде. Реч је о једнобродном храму с три травеја, од којих средишњи има крстасти а остали бачвасти свод, те полукружном апсидом на истоку засвођеном кришкасто издељеном полукалотом. Звоник на западној страни, саграђен почетком XIX в., представља успели спој типа на преслицу и кампанила. Црква у В. је најбарокнија православна црква далматинског залеђа, чему доприноси у целости очувани иконостас из друге половине XVIII в. развијеног типа -- иконе у соклу, престоне и празничне иконе, ред апостолских и икона са светим пророцима, ратницима, врачима и архијерејима, као и сликани крст са Распећем на врху. По стилским аналогијама, ова олтарска преграда најсроднија је иконостасу Цркве Св. Јована у Бенковцу. Храм је данас готово у целости обновљен.
Б.ранко Чоловић
ЛИТЕРАТУРА: М. Радека, „Прилози о споменицима културе код Срба у Сјеверној Далмацији", Алманах Срби и православље у Далмацији и Дубровнику, Зг 1971; Б. Чоловић, „Иконостас цркве св. Николе у Врбнику код Книна", Љетопис, 2004, 9; Лексикон насеља Хрватске, Зг 2004; Б. Чоловић, Сакрална баштина далматинских Срба, Зг 2011.
*Текст је објављен у књизи II тома Српске енциклопедије (2013)