ГРУШИЋ
ГРУШИЋ, село у северозападној Србији, на северној подгорини планине Цер, на левој страни долине реке Думаче (притока Саве). Са општинским центром Шабац повезано је локалним путем дугим 19 км. Насеље је дисперзивног типа и чине га групе кућа нанизане уз пољске путеве на левој, блажој страни реке Думаче. Први помен села је из XIX в. Становници су пореклом из Босне, Херцеговине, Црне Горе и Срема. Током друге половине XX в. број становника села константно је смањиван. Године 1953. било је 1.238, а 2011. 754 становника, од којих 99,5 Србa. Пољопривредом се бавило 88,2% економски активног становништва. У селу се налазе четвороразредна основна школа и месна канцеларија.
С.рбољуб Ђ. Стаменковић
Рекогносцирањм терена на локалитету Шипуровача констатовани су архитектонски остаци римске рустичне виле, као и више налаза римске керамике. Недалеко од овог потеса, на обали реке Думаче, случајно је откривена бронзана статуета римског бога трговине Меркура. Божанство је приказано у стојећем ставу, са кесом за новац (marsupium) у десној руци, док недостаје гласнички штап, обавијен змијама (caduceus) и придржан левом руком повијеном у лакту. На глави му је шешир са крилцима (petastos), а преко левог рамена пребачен му је наборани огртач. Статуета представља веома добар рад римске примењене уметности. Прецизно израђене црте лица одају физиономске карактеристике, па је могуће да је реч о портретној представи неког цара из јулијевско-клаудијевске династије, приказаног као Меркур. Имајући у виду аналогне бронзане статуете, ова фигурина се са доста вероватноће може идентификовати као приказ цара Калигуле у виду Меркура, бога који дарује благостање и срећу.
И.вана Поповић
ЛИТЕРАТУРА: М. Церовић, „Двије римске бронзане статуете", Museum, 2000, 1; Географска енциклопедија насеља Србије, IV, Бг 2002.
*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)