Прескочи до главног садржаја

ГОРЊА СТРАЖАВА

ГОРЊА СТРАЖАВА, село у јужној Србији, у Топлици, смештено на левој страни долине Стражавске реке, леве притоке реке Топлице, на висинама 300--350 м н.в. Налази се око 3 км северно од општинског центра Прокупља. Кроз њега пролази локални пут, који између Великог и Малог Јастрепца повезује Прокупље преко Рибарске Бање са Крушевцем. Насеље је издужено уз друм, а споредне улице имају мрежаст распоред. Густина градње је мала. Крајем XX в. почела је депопулација. Године 1981. било је 1.009, а 2011. 676 становника од којих је 98,5% Србa. Исте године аграрним занимањима бавило се 6,8% економски активног становништва, док су остали радили ван пољопривреде, највише у прерађивачкој индустрији (22,3%). Највећи део њих ради у суседном Прокупљу, а пољопривредом се бави као допунским занимањем. Сеоска црква посвећена Св. Роману налази се северно од насеља, а основна школа је на средокраћи са суседном Доњом Стражавом.

С.рбољуб Ђ. Стаменковић

У Г. С. су на локалитету Орлов камен откривене две оштећене некрополе с урнама, на удаљености 150 м једна од друге, које припадају Брњичкој културној групи. Констатовано је и насеље из истог времена које није истраживано. Некропола I садржи педесетак гробова распоређених унутар и изван два камена венца, док некропола II има 29 гробова, у оквиру које је откривена камена конструкција нејасне намене. Погребни ритуал је обухватао спаљивање покојника са оделом и накитом, чишћење и испирање костију и полагање остатака у урну. Урне су укопаване директно у земљу, ретко покриване плочама, а само у једном случају у некрополи II (гроб 23) ограђене каменом. Облици судова су карактеристични за Брњичку групу -- велике биконичне урне са заобљеним трбухом и две или четири вертикалне дршке на трбуху. Метални налази нису многобројни и садрже бронзана копља, украсне игле с увијеном главом, печатастом главом и купастом главом са кугластим ојачањем на врату, прстење за косу итд. Две брњичке некрополе у Г. С. датују се у млађе бронзано доба (Бр Д-Ха А1), при чему је могуће претпоставити да је некропола I хронолошки нешто старија од некрополе II. Налаз оштећене гвоздене римске „легионарске" фибуле из првих векова н.е. у урни гроба 3 у некрополи II не може ни у ком случају да утиче на констатовано културно и хронолошко опредељење ових некропола.

Р.астко Васић

ЛИТЕРАТУРА: Д. Крстић, „Праисторијске некрополе у Горњој Стражави", ЗНМБ, 1992, 14/1; Географска енциклопедија насеља Србије, III, Бг 2001.

 

*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)