Прескочи до главног садржаја

ГЕРЗИЋ, Душан Гера

ГЕРЗИЋ, Душан Гера, сликар (Београд, 4. III 1961 -- Београд, 27. I 1998). Факултет примењених уметности у Београду завршио 1986, после чега је отишао у Париз, у Школу лепих уметности (где је завршио два семестра у класи Владимира Величковића), потом у Њујорк (где је остао до 1990) и Торонто, да би се вратио у Београд. Већ 1991. поново одлази у Париз где проводи следећих шест година и живи у уметничкој колонији Ла Форж на Белвилу. У Паризу, поред приређивања самосталних, учествује и на великом броју групних изложби. У Београд се вратио 1997. Један је од главних представника новог таласа у југословенској уметности. Његова делатност била је везана за готово све гране уметности. Бавећи се графичким дизајном, фотографијом, музиком и филмом, оставио је јединствен траг на југословенској алтернативној уметничкој сцени 80-их и 90-их година ХХ в. Још током студија радио је на многим пројектима из различитих области уметности (сликарство, графички дизајн, филм, музика, боди-пејнтинг). Осликао је тела Соње Савић, Марине Перазић, као и чланова групе Екатарина Велика за омот њиховог албума Тату. Свој пројекат Иницијације -- боди-пејнтинг, у сарадњи са Марином Швабић, исте године представио је у галерији СКЦ-а у Београду. Изложба Нове фреске представљала је оригиналну инсталацију на фасади Културног центра (1986). Стилски, био је протагониста постмодернистичког комбиновања стрипа, цитата, митологије, техника и материјала (оловка, туш, уљане боје, платно, картони, кутије од ципела, даске, тело), живота и уметности. Стварао је у даху, без студијске припреме, самостално и у сарадњи са другим уметницима.

Током 80-их радио је као ди-џеј, графички дизајнер и рок-фотограф и сарађивао са југословенским музичким групама Хаустор, Електрични оргазам, Идоли, Д'Бојс и ЕКВ. Био је оснивач новоталасне музичке групе из Београда ВИА Талас. Насликао је око 150 слика и нацртао више од 500 цртежа. Током 1998. одржане су постхумне изложбе његових радова у Београду и Марибору. У Београду је 2004. у Француском културном центру организована изложба поводом објављивања монографије посвећене његовом опусу, а 2005. изложба у галерији „Хаос". Француски режисер Жан-Марк Бар снимио је у Паризу филм Љубавници (1999) посвећен једном периоду Г. несвакидашњег живота и смрти, и љубави са супругом Ђулијом.

ЛИТЕРАТУРА: Л. Мереник, Селективна хронологија: нове појаве у сликарству и скулптури у Србији 1979‒1989, Бг 1995; Б. Герзић (ур.), Gera: I, Myself and Others, Бг 2003; А. Јовановић, Бог и рокенрол, Манастир Црна Река 2006.

Ж. Гвозденовић