ЂУРКОВИЋ, Миша
ЂУРКОВИЋ, Миша, филозоф, политиколог, научни саветник (Београд, 24. VIII 1971). Основну школу и гимназију завршио у Крушевцу. На Филозофском факултету у Београду филозофију дипломирао 1996, магистрирао 2001. и докторирао 2005. с темом „Либерализам и држава: политичка филозофија Џона Стјуарта Мила" (објављена као Политичка мисао Џона Стјуарта Мила, Бг 2006). Ради на Институту за европске студије у Београду од 1997, а у звању научног саветника од 2015 (од 2016. је директор). Од 2001. редовни је колумниста листа Политика, а његови текстови отварају читав низ друштвено, политички и културолошки важних питања, при чему негује отворен, полемички начин излагања. Током 2005. обављао је функцију саветника председника владе и секретара Државног савета за Косово и Метохију. Проучава класичне политичке теорије с идеологијом и теоријом моћи, од либерализама и разних облика десне мисли до студија популарне културе и биоетике, а бави се и темама које су традиционално сматране маргиналнима. Књига Тамни коридори моћи (Бг 2013) представља оригинални покушај да се политичка теорија врати својим изворима, бављењу актуелним друштвеним проблемима и истраживању стварних метода практиковања моћи: од система нетранспарентне моћи, преко креирања нових нација, проблема гојазности, до нових облика ауторитаризма. Монографија Десна мисао у XX веку (Ср. Карловци -- Н. Сад 2019) представља синтезу у којој су обухваћени најразличитији правци конзервативне теорије у прошлом веку, од мисли средњег тока, преко радикалних аутора, затим економске мисли, па до актуелних питања породице и судства. Ђ. се залаже за обнову класичних идеја политичког поретка, државе, морала, као и за већу улогу религије у јавној сфери. Осим у домаћим часописима, објављивао је у Енглеској, Русији и Мексику. Предавања је држао у Аустрији, Финској и Немачкој. Члан је Покрета за обнову Европе који окупља водеће европске и америчке конзервативне мислиоце. Као уредник институтске трибине организовао је многобројне скупове и довео у Србију нека од водећих имена савремене друштвене науке (М. Фриден, А. Дугин, А. Карлсон).
ДЕЛА: Капитализам, либерализам, држава, Бг 2005; Слика, звук и моћ, Бг 2009; Илузија Европске уније, Бг 2015; Рат за породицу у Србији, Бг 2019.
ЛИТЕРАТУРА: З. Стојиљковић, „Партијске идеологије, европски политички простор и Србија", Годишњак ФПН, 2011, 6; R. Archer, „Assessing Turbofolk Controversies: Popular Music between the Nation and the Balkans", Southeastern Europe, 2012, 36, 2; Н. Вуковић „Упаљени рефлектори", ЗМСДН, 2014, 149, 4.
М.илован Митровић
*Текст је објављен у 2. књизи III тома Српске енциклопедије (2021)