Прескочи до главног садржаја

ДРУШТВО ФИЗИЧАРА СРБИЈЕ

ДРУШТВО ФИЗИЧАРА СРБИЈЕ, научно-стручна организација физичара, инжењера-физичара и осталих који се активно баве физичким наукама, те наставом и популаризацијом физике. ДФС је почело са радом у оквиру Друштва математичара и физичара Србије (ДМФС), које је основано марта 1948. У једном тренутку Друштво је променило име у Друштво математичара, физичара и астронома Србије, а 1981. су се друштва одвојила и почела да делају засебно. Први председник Друштва био је професор математике на Универзитету у Београду Тадија Пејовић. ДФС је званично основано фебруара 1981, а први председник био је Јарослав Лабат, професор физике на Универзитету у Београду. У време савезне државе постојао је и Савез друштава математичара и физичара Југославије, односно од 1994. до 2006. Југословенско друштво физичара.

Циљ ДФС је окупљање свих физичара заинтересованих да заједничким радом доприносе развоју и унапређењу физике као науке, образовања у физици и примењене физике. ДФС прати, помаже и унапређује научна истраживања у области физике и примењене физике, иницира и организује научне и стручне скупове (конгресе, симпозијуме, конференције, семинаре), са посебним освртом на организацију семинара за наставнике физике са циљем њиховог перманентног образовања. Друштво ради на развоју и унапређењу образовног процеса у области физичких наука у основним, средњим и високим школама и на факултетима, учествује у изради и рецензији наставних планова и програма из физике, предлаже стручњаке за комисије, одборе и друга радна тела која се баве организацијом и унапређењем наставе физике. ДФС се стара о развоју школских лабораторија и помаже увођење нових огледа у наставу физике. Друштво се бави и питањима статуса и заштите физике и физичара кроз одговарајуће организационе форме, односно заступа професионалне и социјалне интересе физичара. ДФС активно сарађује са синдикатима, коморама и сличним удружењима просветних радника, као и са студентским и ученичким организацијама.

ДФС се бави откривањем, неговањем и развијањем обдарених младих физичара. ДФС организује такмичења из физике на свим нивоима, од школског, општинског и окружног, до државног такмичења. Као припрема за међународну олимпијаду организује се Српска физичка олимпијада на нивоу основне и средње школе. Наши такмичари на међународним олимпијадама из физике и науке постижу врхунске резултате, што доводи ДФС у ред најуспешнијих стручних друштава по питању међународних такмичења. ДФС организује и разне видове ваннаставних активности за талентоване ученике и младе физичаре (летње и зимске школе, циклусе предавања и сл.). Друштво је веома активно и у оснивању специјализованих одељења физике и математике у школама широм Србије.

Друштво се бави популаризацијом физике и кроз организацију фестивала физике и науке широм земље. Издаје периодичне и појединачне часописе и публикације из области физике и сродних наука од интереса за научни и наставни рад у области физичких наука. Од посебног интереса је часопис Млади физичар, који излази од 1976, као и стручни часопис Настава физике. Друштво је организовано кроз три Одељења: Одељење за научна истраживања и високо образовање; Одељење за средње образовање; и Одељење за основно образовање. Чланови ДФС су организовани регионално, преко подружница Друштва, где је сваки регион једна подружница. Друштво има веома активну подружницу на Косову и Метохији. Чланови ДФС могу бити индивидуални и колективни. Колективни чланови су Физички факултет у Београду, Природно-математички факултети у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу и Приштини, Електротехнички факултет у Београду, Електронски факултет у Нишу, Институт за физику и Институт за нуклеарне науке „Винча". Органи управљања Друштва су Скупштина, Управни одбор, Председник Друштва, Извршни одбор и Надзорни одбор.

Друштво сарађује са другим научним и образовним институцијама и друштвима у земљи и иностранству која се баве питањима из области физичких и сродних наука, са посебним освртом на Србе физичаре у региону. Ради у научним секцијама међународних друштава физичара. ДФС је колективни члан Европског физичког друштва (EPS) и Балканске уније физичара (BPU). У оквиру Друштва делује Радна група за жене у физици, која је део IUPAP Working Group for Women in Physics.

ИЗВОРИ: Архива ДФС; www.dfs.rs.

И. Дојчиновић