ДОЊЕ РОМАНОВЦЕ
ДОЊЕ РОМАНОВЦЕ, село у јужној Србији, у општини Сурдулица, у подножју планине Варденик, на споју уске долине Романовске реке са долином реке Врле. Налази се 3 км југоисточно од општинског средишта. То је старо српско насеље које је расељено, а обновљено је крајем XIX в. досељавањем становништва из Бугарске. Током послератног периода величина популације је благо осцилирала и 2011. било je 390 становника, од којих 98,2% Србa. Већина је запослена у Сурдулици. Село чини група неушорених кућа и у њему се налази православна црква.
С.лободан Ћурчић
На заравњеном платоу, познатом као Трешња, констатовано је античко археолошко налазиште. Крајем XIX в. локалитет је први забележио Феликс Каниц, који је на том месту уочио остатке утврђења, димензија 120 x 40 м, за које је претпоставио да припадају римском периоду. На западној падини узвишења, на површини терена је регистровао остатке грађевина из римског доба, међу којима и кровне опеке римског формата. Претпоставио је да је утврђење, са припадајућим насељем, настало ради контроле пута који је водио према рудницима гвожђа на Чемернику, иначе активним и у античко доба. Археолошка истраживања на локалитету нису вршена, али су случајним открићима забележени релативно многобројни налази, који укључују и предмете из античког доба: керамичке и стаклене посуде, металне предмете и др.
Г.ордана Јеремић
ЛИТЕРАТУРА: F. Kanitz, Römische Studien in Serbien, 1--2, Wien 1891--1892; Das Königreich Serbien und das Serbenvolk von der Römerzeit bis zur Gegenwart, 1, Leipzig 1904; Д. Гарашанин, М. Гарашанин, Археолошка налазишта у Србији, Бг 1951; Географска енциклопедија насеља Србије, IV, Бг 2002.
*Текст је објављен у 2. књизи III тома Српске енциклопедије (2021)