Прескочи до главног садржаја

ДЕДИНА БАРА

ДЕДИНА БАРА, село у јужној Србији, на северозападној периферији планине Чемерник, око 2 км источно од Грделице (вароши), са којом је спојена сеоским путевима. Општинско средиште Лесковац је 18 км према северозападу. Насеље је дисперзивно и чини га седам међусобно знатно удаљених заселака изграђених по планинској страни на 460--620 м н.в. Настало је у другој половини XVIII в. на месту старијих насеља. Становништво се доселило из Власине и из суседних села. После ослобођења од Турака 1879. имало је 56 кућа са 386 становника. До 80-их година XX в. број становника је растао (1981. 869 становника), а затим је почела депопулација. Године 2011. село је имало 794 становника, од којих 790 Србa. Пољопривреда је ангажовала само 3 лица или 2,9% економски активног становништва, а већина других радила је у неаграрним делатностима, највише у грађевинарству, док се пољопривредом бавила као допунском делатношћу. У селу се налази четвороразредна основна школа.

С.рбољуб Ђ. Стаменковић

У атару села, на јужном брду код Д. Б., Феликс Каниц је уочио остатке римског кастела. Истакнути путописац је том приликом забележио податак да мештани овај кастел, заједно са кастелом на ушћу Козарске (Козарачке) реке, доводе у везу са „латинским" царем Константином и додао да су поменути кастели „штитили римски пут који је од Пирота (Turresa) излазио на солунски војни пут". Положај овог утврђења данас није потврђен.

С.оња Стаменковић

ЛИТЕРАТУРА: Ф. Каниц, Србија, земља и становништво, 2, Бг 1985; С. Ерцеговић Павловић, Д. Костић, Археолошки споменици и налазишта лесковачког краја, Бг--Лесковац 1988; Географска енциклопедија насеља Србије, II, Бг 2001; С. Стаменковић, Римско наслеђе у Лесковачкој котлини, Бг 2013.

 

*Текст је објављен у 1. књизи III тома Српске енциклопедије (2018)