Прескочи до главног садржаја

БРЕЗОВА

БРЕЗОВА, село на источним обронцима планине Мучањ, у изворишном делу Брезовачке реке, леве притоке Грабовице (притока ивањичке Моравице). Налази се јужно од локалног пута, 23 км западно од општинског седишта Ивањице. Дисперзивног је типа, смештено на 660--6601.020 м н.в. и чини га 11 заселака. Помиње се 1282, затим 1302, 1355, а 1527. имало је 87 кућа. Становништво је највећим бројем досељено из околине Никшића. Село је 1844. имало 66 домаћинстава и 558 житеља, 1911. 163 домаћинства и 1.281 житеља, 1921. 184 дома и 1.342 житеља, а 2002. 551 становника, од којих 99,5% Срба. У селу се налазе и четвороразредна основна школа, месна канцеларија за четири села, амбуланта, пошта, земљорадничка задруга, погон конфекције и мотел.

Д.рагица Р. Гатарић

002_Crkva-Sv-Nikola.jpgЦрква посвећена Св. Николи у Б. помиње се први пут у повељама краља Милутина манастиру Хиландару, док се у повељама цара Душана истом манастиру у селу помиње и црква Св. Петра. Њу не треба поистовећивати са црквом Св. Николе која је подигнута највероватније у време владавине деспота Стефана Лазаревића почетком XV в. Поред анализе живописа то потврђују и новија археолошка истраживања, мада о времену њеног настанка у науци постоје опречна мишљења. Свој данашњи изглед добила је обновом почетком XVII в. Изнова је обнављана и у време Карађорђевог устанка, мада је знатно страдала неколико година касније приликом турског гушења Хаџи Проданове буне 1814. када је делимично и запаљена.

Црква Св. Николе је грађевина једноброднe основе са три травеја, полукружном апсидом и припратом. Над средишњим травејем уздиже се осмострана купола која нема кубично постоље него директно израња из двосливног крова. Припрата је накнадно дозидана уз основни корпус храма, али с њим чини складну целину. По типу би се могла прибројати скупини цркава насталих по узору на рашке средњовековне храмове. Зидана је ломљеним каменом до висине од око једног метра и притесаним каменом изнад те висине. Ово недвосмислено упућује да је доњи део цркве са темељима старији од горњег који је плод обнове у XVII в. Споља је малтерисана и окречена у бело па је у народу позната и као Бела црква. Покривена је плочама од маћанског шкриљца. Настанак живописа у храму везује се за другу и трећу деценију XVII в., у време када је на трону српских архиепископа столовао патријарх Пајсије. Доста сложен програм извела су двојица сликара различитих уметничких схватања. 001_Presek-i-osnova-crkve-sv-Nikola.jpgЈедан, који је осликао најважније делове храма, одликује се грубим цртежом, широким потезима и светлосивим колоритом. По стилским одликама могло би се рећи да је био следбеник попа Страхиње из Будимља. Други сликар, иако талентованији, мање је заступљен, а по прецизном цртежу и моделовању бојом чини се да је био вешт иконописац. Његове фреске показују оданост току сликарске традиције настале након обнове Пећке патријаршије 1557. У Б. су, поред уобичајеног програма зидних слика, приказани и циклус посвећен патрону храма Св. Николи, као и Акатист Богородици. Насликано је и неколико неуобичајених сцена које се касније нису понављале у зидном сликарству српских земаља, попут персонификација Правде и Истине као илустрације стихова 84. псалма, као и поворке клечећих анђела у склопу представе Служења литургије. Поред уобичајених портрета Св. Симеона и Св. Саве насликана је, вероватно по налогу непознатих ктитора, и представа деспота Стефана Лазаревића, с опширним натписом. Уз деспота су насликани и портрети његових родитеља кнеза Лазара и кнегиње Милице. Ово је, као и одређене друге подударности, био уверљив разлог за поједине истраживаче да на разне начине повежу сликарство деспотове задужбине Ресаве као узор за настанак појединих сцена насликаних у Б. У храму се налази и скромни иконостас чије је престоне иконе, као и царске двери и надверје с представом Недреманог ока, 1805. насликао Симеон Лазовић.

В.ладимир Џамић

ЛИТЕРАТУРА: Р. Станић, „Црква Светог Николе у Брезови код Ивањице", Саопштења, 1993, 25; Географска енциклопедија насеља Србије, II, Бг 2001; Ј. Радовановић, „Две иконографске особености на живопису цркве у Брезови код Ивањице", Саопштења, 2006, 35--3536.

 

*Текст је објављен у 2. књизи I тома Српске енциклопедије (2011)