БРАТУНАЦ
БРАТУНАЦ, град на источној периферији Републике Српске, у Лудмеру, у доњем дијелу долине ријеке Крижевице, 2 км од њеног ушћа у Дрину. Код Б. се налази раскрсница путева локалног значаја, који га на истоку спајају с Подрињем и мостом преко Дрине сјеверно од Љубовије, на западу са путем Зворник (39 км) --– Сарајево и на југу с оближњом Сребреницом. Регионални је центар Лудмера и средиште општине, у чијих је 50 насеља 1991. живјело 33.619 становника. Насеље је радијалног облика и распореда улица, смјештено на око 180 м н.в. У њему је 1991. живјело 7.695 становника, од којих 56% Муслимана и 39,5% Срба. У току грађанског рата пресељавањима је смањен удио муслиманског, а повећан удио српског становништва. У околини се налазе значајна лежишта мермера и каолина, а у Б. фабрике грађевинске (керамичке плочице) и дрвне индустрије, као и административне, трговачке, образовне (основна и средња грађевинска школа) и здравствене службе малог гравитационог центра.
М.илош Бјеловитић
Као средњовековно насеље помиње се први пут 1381. под називом Братанац. Из Б. и Сребренице водио је пут према левој обали Дрине, на погодан прелаз или „брод" у близини Црнче, средњовековног рудника и трга на десној обали реке (prope Cerça piregio de Bratanç). На оваквим прелазима плаћала се мимоходна или „попутна" царина.
М.илош Благојевић
ЛИТЕРАТУРА: Ђ. Беатовић, Братунац и околина у мојим сећањима, Бг 1981; М. Ј. Динић, Из српске историје средњег века, Бг 2003.
*Текст је објављен у 2. књизи I тома Српске енциклопедије (2011)