Прескочи до главног садржаја

БИОПСИЈА

БИОПСИЈА (грч. o[yi": гледање, опажање; обличје), значајна медицинска дијагностичка метода која се састоји у хисто-патолошком прегледу светлосним и/или електронским микроскопом исечака органа и ткива узетих од живих болесника или леша. Исечак се прво анализира голим оком, а затим се фиксира у формалину, калупи у парафину, сече микротомским ножем, боји хематоксилин-еозином, монтира на стаклену плочицу и тако направљен хисто-патолошки препарат се гледа под микроскопом. Сваки орган или ткиво које се хируршки одстрани из организма мора се хисто-патолошки прегледати. Највећи значај б. је у дијагностиковању злоћудних (малигних) тумора (о ком се тумору ради, степен његове злоћудности и проширености, број и особине ћелијских деоба и др.). Без позитивне б. не сме се почети лечење злоћудног тумора. 001_II_Biopsija-bubrega.jpgМеђутим, б. је и од далеко ширег значаја: дијагностикују се и научно истражују и многобројне друге болести; откривају се узрочници болести (бактерије, гљивице и паразити); поновљеним б. трансплантираних органа и ткива прате се реакција њиховог одбацивања или штетни ефекти примењених лекова; за болести бубрега и јетре потребна је и електронска микроскопија; у б. плућа, анализом малих артерија одређује се да ли се болесник са урођеном срчаном маном може оперисати или не; ендомиокардна б. указује на одређена обољења срца; анализа материјала саструганог ендартеректомијом срчаних артерија указује на степен атеросклеротичне болести итд. Описана стандардна б. може се допунити и другим анализама. Имунохистохемијском анализом откривају се туморски и други антигени, генетске промене туморских ћелија, геном евентуално присутног вируса, хемијска природа накупљених материја (амилоида и др.).

Б. ex tempore (frozen section), посебна врста биопсије, неопходна при хируршким операцијама. Хирург, отворивши болесника, узима исечке органа или ткива са сумњивих места на злоћудни тумор (рак). Исечци се замрзавају течним азотом, секу у криотому и боје (510 минута). Такви „привремени" хисто-патолошки препарати гледају се 25 минута светлосним микроскопом. Циљ је да се брзо дијагностикује или одбаци постојање злоћудног тумора и евентуално покаже његова распрострањеност. Сходно дијагнози патолога („лекара у сенци") хирург наставља операцију, али сада може да донесе праву одлуку о врсти и обиму операције. Хируршка одељења болница која немају Б. ex tempore не могу претендовати на добар квалитет рада.

ЛИТЕРАТУРА: Група аутора, „Diagnostic endomyocardial biopsy findings in 160 consecutive patients: the Yugoslavian experience", Am J Cardiovasc Path, 1990, 3; М. Остојић, В. Кањух, „Транслуминална катетер атеректомија дирекциона коронарна атеректомија у лечењу коронарних болесника", у: Савремени терапијски приступи у ургентним кардиоваскуларним стањима, Зр. Н. Сад Бг 1991; С. Недељковић, В. Кањух, М. Вукотић, Кардиологија, Бг 1994.

Владимир Кањух

 

*Текст је објављен у 2. књизи I тома Српске енциклопедије (2010)2011)