БЕОГРАДСКЕ МУЗИЧКЕ СВЕЧАНОСТИ
БЕОГРАДСКЕ МУЗИЧКЕ СВЕЧАНОСТИ (БЕМУС), најстарији и најзначајнији фестивал уметничке музике у Србији. Основане 1969. поводом 25-годишњице ослобођења Београда. Свечаности се традиционално одржавају у првој половини октобра. Циљ фестивала је извођење значајних дела из светске музичке литературе са посебним акцентом на афирмацији домаћег музичког стваралаштва и уз учешће еминентних овдашњих и иностраних уметника и ансамбала. Програмска концепција БЕМУС-а заснована је на жељи да се обухвати широк дијапазон музичких форми и разноврсних жанрова из различитих стилско-историјских епоха, али је повремено било и делимичног или привременог усредсређивања на неки стилски период, односно успостављања заједничке тематске нити већине концерата. Тако је у периоду 1979‒1982. постојала оријентација на барокну, ренесансну и неокласичну музику, док су фестивали одржани 1996. и 2002. били упадљиво обојени новијом домаћом и иностраном музичком продукцијом. Друго трајније концепцијско опредељење било је представљање лауреата Међународног такмичења Музичке омладине и победника БЕМУС-овог конкурса за композицију. О жељи организатора фестивала да се и најмлађи нараштаји укључе у музичке светковине Београда сведочи увођење програма „БЕМУС деци" (од 1980) и „БЕМУС-ова дечјa радионицa" (2003, 2004). Стално опредељење програмског савета фестивала представља и обележавање јубилеја – како годишњица рођења или смрти композитора тако и јубилеја ансамбала, али и неких важних историјских датума (нпр. 2.000 година хришћанства, 600 година од Косовског боја итд). Од 1971. стандардно место на програмима добили су концерти изворне народне музике (посела), а повремено се уводе и концерти џез музике. На БЕМУС-у су премијерно изведена музичка остварења српских аутора најразличитијих форми и жанрова, а непосредним поруџбинама нових композиција стимулисан је рад композитора који делују у нашој средини. Од осталих концепцијских освежења истичу се учешћа Електронског студија Радио Београда, мултимедијални пројекти (Луткарско позориште мајстора Педра, на музику Мануела де Фаље, 1997), пропратне манифестације као што су „Филмски БЕМУС" и „Изложба БЕМУС-а" (2002), као и концерти музике са удаљенијих меридијана (гостовање Кубанског националног балетског ансамбла, 1975; вече старе индијске музике, 1977; Пекиншка опера, 1977. и 2002; гостовање Кинеског централног ансамбла за традиционалну музику, 1998 и др.).
БЕМУС је домаћој публици представио врхунске светске интерпретаторе. У Београду су свирали најзнаменитији оркестри света (Берлинска филхармонија, Бечка филхармонија, Будимпештански фестивалски оркестар, Краљевски Консерхебау оркестар из Амстердама, Минхенска филхармонија, Њујоршка филхармонија, Руски државни симфонијски оркестар, Француски национални оркестар и др.), а за диригентским пултом стајали су велики светски диригенти (Вероника Дударова, Херберт фон Карајан, Јозеф Крипс, Зубин Мехта, Вацлав Нојман, Генадиј Рождественски, Јевгениј Светланов и др.). Велику пажњу БЕМУС поклања ексклузивним сценским продукцијама (операма и балетима), па су на великој сцени Сава центра и Народног позоришта у Београду гостовали: московски Бољшој театар, Балет Жоржа Момбоја, Балет опере из Келна, Балетска трупа Мориса Бежара, Дрезденска државна опера, Лењинградско позориште опере и балета „Киров", Франкфуртска опера, Пољски театар игре из Познања, Румунско државно позориште опере и балета, Сандлерс Велс балет и др. Кроз БЕМУС-ове програме прошао је и велики број инструменталних и вокалних солиста (Марта Аргерич, Максим Венгеров, Сара Вокер, Леонид Коган, Владимир Крајњев, Гидон Кремер, Никита Магалов, Миша Мајски, Џоана Мек Грегор, Јехуди Мењухин, Андре Навара, Јулијан Рахлин, Мстислав Ростропович, Андре Сеговија и др.) показавши своје интерпретативно умеће наступајући или на реситалима или уз инструменталне ансамбле.
Иако основан као међународни музички фестивал, БЕМУС се у великој мери ослања на музичке снаге сопствене средине, београдске солисте и ансамбле, али и на извођаче из републике Србије и република некадашње Југославије. Највећу одговорност за одржавање фестивала поднели су: Београдска филхармонија, Oпера и Балет Народног позоришта, Оркестар, мешовити и дечји хор Радио-телевизије Београд, Гудачки оркестар „Душан Сковран", Мешовити хор „Бранко Крсмановић/Обилић", Академски женски хор „Collegium musicum" и бројни овдашњи камерни ансамбли и солисти. Захваљујући континуитету и високим уметничким дометима, БЕМУС је 2002. постао редовни члан Асоцијације европских фестивала. Извршни продуцент Свечаности је установа за музичко-сценску делатност „Југоконцерт".
ЛИТЕРАТУРА: Д. Деспић, Четврт века Београдских музичких свечаности, Бг 1994.
Ивана Вуксановић
*Текст је објављен у 2. књизи I тома Српске енциклопедије (2011)