Прескочи до главног садржаја

БАТКОВИЋ

БАТКОВИЋ, село у Републици Српској, у Семберији, 10 км сјеверно од Бијељине. Насеље збијеног типа на речној тераси, смјештено на 85 м н.в. Развијало се спонтано дуж локалних путева и формирало радијалан облик и распоред улица. Године 1991. имало је 3.483 становника, од којих 92,5% Срба. У селу се налазе црква, основна школа, мјесна канцеларија, трговачке и занатске радње.

М.илош Бјеловитић

У атару села постоји значајно археолошко налазиште. Евидентирани су остаци словенског насеља из раздобља VIII--VIIIIX в. У засеоку Клис, на локaлитету Јазбине, у раздобљу 1969--19691971. и 1973--19731974. обављена су систематска археолошка истраживања на површини од око три хектара. Откривено је 50 објеката, претежно полуземуница, као и отпадних јама и огњишта у међупростору. Поједине полуземунице опредељене су као радионице за топљење гвожђа и израду једноставног оруђа. Станишта су раштркана, али се могу уочити скупине од три или више полуземуница, некада укопаних у низу. Насеље је засновано на сразмерно великој површини уз поток Бистрик и живот се у њему одвијао око два столећа, приближно од средине VII до средине IX в. Судећи према налазима керамике, развој насеља се може прaтити кроз три етапе. Прву, најстарију, одређују налази керамике тзв. развијеног прашког типа (друга половина VII и почетак VIII в.), средњу етапу одређују налази керамике VIII в., а најмлађу етапу керамика особена за IX в. У последњој етапи насеља подигнуто је неколико надземних зграда, међусобно повезаних у својеврсни комплекс (димензија 17 × 18 м), чији стубови су оштетили остатке старијих полуземуница. Поред керамичког посуђа, у насељу су нађена коштана шила, жрвњеви, брусеви, ножеви, кресиво, као и свега неколико комада накита и део коштаног чешља.

В.есна Бикић

ЛИТЕРАТУРА: Р. Кајмаковић, Семберија -- етнолошка монографија, Сар. 1974; И. Чремошник, „Ранославенско насеље Јазбине у Батковићу код Бијељине", ГЦБИ, 1977, XV.

 

*Текст је објављен у 1. књизи I тома Српске енциклопедије (2010)