БАРАНИЦА
БАРАНИЦА, археолошко налазиште код Књажевца. Античко и рановизантијско насеље и утврђење налази се на врху истоименог брда, на левој обали Трговишког Тимока у атарима села Горња Каменица, Мучибаба и Луково. Датира из периода IV–VI в. н.е. На локалитету је откривена и црква из прве половине VI в. У подграђу је евидентирана још једна, вероватно средњовековна црква, посвећена св. Петки, која је надслојила неки старији сакрални објекат. Према народном предању, овај град је зидао римски цар Баран, који је зајазио Тимок и учинио га пловним.
Александар Јовановић
Палеолитска пећина, 5 км јужно од Књажевца, налази се на левој обали Трговишког Тимока и састоји се од улазног дела и три мање унутрашње просторије. Археолошка ископавања пећине су обављена 1995. и 1997. под руководством Д. Срејовића и Д. Михаиловића. У доњем слоју пронађени су окресани камени артефакти из раног горњег палеолита, стари око 35.780 година. Налази из горњег слоја стари су око 23.520 година. Пећина садржи многобројне остатке плеистоценске фауне: пећинског медведа, пећинског лава, пећинске хијене, носорога, разних бовида, еквида и цервида. Ловачко-сакупљачке заједнице су је користиле као привремено станиште.
Д.ушан Михаиловић
ЛИТЕРАТУРА: С. Јовановић, „Рекогносцирање касноантичких и средњовековних сакралних објеката у долини Трговишког Тимока", ГСАД, 1985, 2; Р. Раденковић, „Римско доба у народном предању југоисточне Србије", у: У светлу царских градова, Ниш 1994; Д. Михаиловић, Љ. Ђуричић, З. Калуђеровић, „Истраживање палеолита на подручју источне Србије", В. Димитријевић, „Плеистоценска сисарска фауна источне Србије", у: Археологија источне Србије, Бг 1997.
*Текст је објављен у 1. књизи I тома Српске енциклопедије (2010)